Haberler

31 Temmuz 2023

Bangladeş’te Elektronik Ticaretin Geliştirilmesine TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Bangladeş hükümeti iş birliğinde Narayangj bölgesinde kurulan “E- Ticaret Kolaylaştırma Merkezi” hizmete açıldı.

Bangladeş hükümeti ve TİKA tarafından Narayanganj bölgesinde kurulan E-Ticaret Kolaylaştırma Merkezi'nin açılışı, T.C. Dakka Büyükelçisi Ramis Şen, Bangladeş Bilgi ve İletişim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Saiful İslam, TİKA Bangladeş Koordinatörü Şevki Mert Barış ve Bangladeş Küçük ve Ev İçi Üreticiler Kurumu yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası listesinde olan Bangladeş’in önemli geleneksel sanatlarından jamdani üretiminin yaygın olarak yapıldığı Narayanganj bölgesinde kurulan merkeze TİKA tarafından ihtiyaç duyulan bilişim ve depolama malzemeleri temin edildi.

Ayrıca jamdani dokumacılarının ürünlerini müşterilere güvenli bir şekilde ulaştırabilmeleri amacıyla bir adet kamyonet desteği sağlandı.

Merkezde, çevirim içi pazaryerlerine ulaşma imkânı bulan üreticiler, tanıtım ve pazarlama eğitimlerine katılarak ürünlerini daha geniş pazarlara ulaştırabilmeleri hedefleniyor.

Bangladeş'te giderek büyümekte olan e-ticaret sektörünün, 2020'de 2.07 milyar dolar olan pazar büyüklüğünün 2023 yılı içinde 3 milyar doları aşması tahmin ediliyor. Buna karşın GSMH'nin %20'sini ve istihdamın da %80'ini oluşturan KOBİ'lerin söz konusu sektörde varlığı belirtilen rakamlarla uyumluk göstermiyor. Yaklaşık 30 milyon KOBİ'nin yalnızca %30'u internete erişebiliyor ve resmi finansal kanalları kullanabiliyor. Bu sorunu aşmak için ekShop (https://www.ekshop.gov.bd/) adında bir e-ticaret platformu kuran Bangladeş hükümeti, platform aracılığıyla özellikle kırsal girişimcilerin pazara ve lojistik imkânlara ulaşmalarının kolaylaştırılmasını ve kapasite gelişimi sağlanmasını hedefliyor. Platform sayesinde alışveriş sürecinin parçası olan girişimci, satıcı, alıcı, ödeme kanalları ve lojistik şirketleri güvenli bir şekilde bir araya gelerek işlem yapabiliyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Ekvador'da Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine Tıbbi Cihaz Desteği

Ekvador’da Francisco de Icaza Bustamante Çocuk Hastanesinin Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından tıbbi ekipman desteği sağlanan yenidoğan yoğun bakım ünitesi açıldı. Ekvador’daki iki çocuk hastanesinden biri olan hastane Guayaquil şehrinde ise tek...