Haberler

13 Kasım 2017

Bangladeş’de Arakanlılara Kışlık Malzeme Yardımı

Ağustos ayından itibaren etkili olan sel felaketi ve Arakanlı Müslümanların sığınmasıyla sıkıntılı günler yaşanan Bangladeş’te, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Cox’s Bazaar bölgesinde bulunan Arakanlılara 10 bin adet battaniye dağıtıldı.

Kış mevsiminin başlaması ile birlikte başta sağlık, su ve sanitasyon olmak üzere bir çok konuda sıkıntı yaşayan Arakanlı Müslümanların, ihtiyaç duyacakları battaniyeler Moynerguna, Balukhali ve Hakimpara dağıtım noktalarında ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı. Kış mevsiminin ağır geçtiği Bangladeş’te, özellikle gece saatlerinde düşen sıcaklık, büyük bir travmadan sonra çeşitli sorunlar ile baş etmeye çalışan sığınmacılar için ciddi bir sorun oluşturmaktadır.

Eylül ayından bu yana TİKA tarafından sağlanan sıcak yemek dağıtımı da ara vermeden devam ediyor. Yaklaşık 2 aydır günde 20 bin kişiye dağıtılan sıcak yemeklerden bugüne kadar 1 milyondan fazla kişiye yararlanmış durumda. Sığınmacı çocuklara yönelik olarak UNHCR tarafından yapılan sağlık taramalarına göre en sağlıklı çocukların TİKA’nın yemek dağıtım noktasına yerleşen çocuklar olduğu tespit edildi.

25 Ağustos’tan itibaren Bangladeş’e sığınmaya başlayan Arakanlı Müslümanların sayısı 613 bine ulaşmış durumda. Moynerguna dağıtım noktasında yapılan dağıtımlar, bölgede yerleşik olan 6 bin aileyi kapsıyor. Her gün aynı sayıda aile üyelerine pilav, sebze ve et/tavuktan oluşan sıcak yemek dağıtılıyor. Cox’s Bazaar’da bulunan kamplarda yaşayanların toplam sayısı ise 824 bini bulmuş durumda. Derme çatma barakalarda yaşama tutunmaya çalışan sığınmacılara yardım için başta Bangladeş Hükümeti olmak üzere, uluslararası kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları büyük bir fedekarlıkla çalışıyor.

Gıda sorununda göreceli olarak sorunlar yaşanmamakla birlikte özellikle sağlık, su ve sanitasyon konularında sıkıntılar meydana geliyor. Sığınmacıların her türlü altyapıdan yoksun ve tepelik bölgelere yerleşmeleri bazı yardımların ulaşmasında sıkıntılara neden oluyor. Bölge içi ulaşım ağlarının yetersiz olması, sığınmacı hareketlerinin halen devam ediyor olması ve coğrafi koşullar sığınmacıların günlük yaşamlarını olumsuz etkiliyor. 

Sonraki Haber

TİKA’dan Azerbaycanlı Hakim Adaylarına Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, Türkiye Adalet Akademisi ve Azerbaycan Adalet Akademisi işbirliğinde Azerbaycanlı hâkim adaylarının bilgi ve becerilerinin arttırılmasına yönelik eğitim programları devam ediyor. Türkiye daima Azerbaycan’ın yanında yer almış ve Azerbaycan’ın...