Haberler

09 Ekim 2023

“Balkanlarda Türkoloji Çalışmaları ve Türk Kültürü” Çalıştayına TİKA’dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) desteklediği “Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında Balkanlarda Türkoloji Çalışmaları ve Türk Kültürü”  adlı çalıştay Bosna Hersek’te düzenlendi.

TİKA ve Uluslararası Kültür ve Dil Araştırmaları (UKDA) iş birliğinde Saraybosna Üniversitesi ev sahipliğinde, “Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılında Balkanlarda Türkoloji Çalışmaları ve Türk Kültürü”  adlı çalıştay düzenlendi.

Çalıştay öncesinde, UKDA Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Fahri Temizyürek ve Yönetim Kurulu üyeleri Saraybosna Büyükelçiliğini, TİKA Saraybosna Program Koordinasyon Ofisini, Yunus Emre Enstitüsünü ve Maarif Vakfını ziyaret etti.

“Yabancılara Türkçe Öğretimi ve Türkoloji” konusunda güncel değerlendirmelerin yapıldığı görüşmelerde, Balkan coğrafyasında Türkçe öğretiminin önemi ele alındı.

Çalıştay açılışında tebliğ sunan Yönetim Kurulu Başkanı Temizyürek, konuşmasında Türkçenin barış dili olduğunu vurguladı.

Çalıştaya katılan öğretim üyeleri ve alan uzmanları, bilgi ve tecrübelerini paylaşma fırsatı elde etti.

Türk kültürü ve Türkoloji alanında önemli bir platform sağlayan “Balkanlarda Türkoloji Çalışmaları ve Türk Kültürü” çalıştayı, bu konularda uzmanların görüş ve deneyimlerini bir araya getirdi.

Ayrıca, Türkçenin Balkanlar'da yaygınlaştırılması ve öğretilmesi konusundaki önemi üzerine önemli tartışmalara ve kararlar alınmasına katkı sağladı.

Kapanışta, Balkanlar’da Türkçenin genel durumu, hukuki temeller ışığında, UKDA Yönetim Kurulunun hukuk heyetince değerlendirildi.

Sonraki Haber

Kırgız Yazar Cengiz Aytmatov Ankara'da Anıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Kırgızistan'ın Ankara Büyükelçiliği, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF) ve Kırgız Milli Bilimler Akademisi organizasyonuyla düzenlenen "3. Cengiz Aytmatov Günleri" düzenlendi....