Haberler

08 Aralık 2015

Bakü Türk Filmleri Haftası Osman Sınav ile Başladı

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Türk Filmleri Haftası, yönetmen Osman Sınav'ın ''Uzun Hikaye'' filminin gösterimi ile başladı. 

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün ana sponsorluğu, TİKAve Yunus Emre Enstitüsünün katkılarıyla düzenlenen haftanın açılış etkinliğine Bakü Büyükelçisi İsmail Alper Coşkun, eski Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Yıldırım Ak, AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, yönetmen Osman Sınav ile sinema ve sanat camiasından çok sayıda davetli katıldı. 

Büyükelçi Coşkun burada yaptığı konuşmada, benzer etkinlikleri Azerbaycan'ın diğer bölgelerinde de gerçekleştireceklerini söyledi. 

Türk film sanayisinin son yıllarda büyük atılım gerçekleştirdiğini ifade eden Coşkun, filmlere Bakü'de de büyük rağbet olduğunu dile getirdi.  Coşkun, Türk Filmleri Haftası'nın iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin gelişmesine büyük katkı sağlayacağını belirtti.

Yönetmen Osman Sınav da Güneşli petrol yatağındaki yangında hayatını kaybeden işçiler için taziye dileklerinde bulundu.

"Uzun Hikaye" filminden bahseden Sınav, filmin kendisinin en önemli yapıtı olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından Büyükelçi Coşkun, Sınav'a plaket takdim etti.

Hafta boyunca Murat Saraçoğlu ve Özhan Eren'in yönettiği "120", İsmail Güneş'in "The İmam", Reis Çelik'in "Lal Gece", Atıf Yılmaz'ın "Selvi Boylum Al Yazmalım" filmleri Azerbaycanlı sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

Atalay Taşdiken'in "Momo Kız Kardeşim", Ömer Lütfü Akad'ın "Gelin", Burak Arlıer'in "Kırımlı" filmlerinin gösterileceği hafta kapsamında Öner Kılıç'ın "Tünel" belgesel filmi de sinemaseverlerle buluşacak. 

Türk Filmleri Haftası'nda yönetmenler Reis Çelik, Öner Kılıç, Atalay Taşdiken ve oyuncu Burak Yenilmez'in katılacağı ücretsiz söyleşi ve paneller düzenlenecek. Yönetmen Reis Çelik, sinema yazarı Suat Köçer, senarist Alper Aksoy  ve Azerbaycanlı iki yönetmen, "Türk Sineması  ve Ortak Yapımlar" konulu panelde de sinemaseverleri bilgilendirecek.

Hafta kapsamında Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı ve Prof. Dr. Tofik İsmailov, "Ömer Lütfü Akad Sineması" konulu söyleşi yapacak. 

Tüm filmlerin ücretsiz gösterileceği Türk Filmleri Haftası, 12 Aralık Cumartesi günü son bulacak.

 

Sonraki Haber

Pakistan'da Engeller TİKA ile Aşılıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Pakistan İslamabad’da bedensel ve zihinsel engelli insanların yaşamlarını kolaylaştırmak için bir dizi projeyi hayat geçirdi. Pakistan’da birçok sektörde önemli projelere imza atan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı...