Haberler

11 Aralık 2015

Bakü'de Türk Filmleri Haftası Devam Ediyor

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen Türk Filmleri Haftası kapsamında yönetmen Atalay Taşdiken'in ''Mommo Kız Kardeşim'' filminin gösterimi yapıldı.

Gösterim sonrası yönetmen Taşdiken izleyicilere filmiyle ilgili kısa bilgi verdi ve soruları yanıtladı. Türk Filmleri Haftası organizatörü yönetmen Öner Kılıç, söyleşi sonrasında Taşdiken'e plaket takdim etti.

Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün ana sponsorluğu, TİKA ve Yunus Emre Enstitüsünün katkılarıyla düzenlenen haftanın ilk gününde yönetmen Osman Sınav'ın ''Uzun Hikaye'' filmi gösterildi.

Hafta boyunca Murat Saraçoğlu ve Özhan Eren'in yönettiği "120", İsmail Güneş'in "The İmam", Reis Çelik'in "Lal Gece", Atıf Yılmaz'ın "Selvi Boylum Al Yazmalım" filmleri Azerbaycanlı sinemaseverlerin beğenisine sunuldu.

Türk Filmleri Haftası kapsamında yönetmen Reis Çelik, sinema yazarı Suat Köçer, senarist Alper Aksoy ve Azerbaycanlı iki yönetmen, "Türk Sineması ve Ortak Yapımlar" konulu panel vererek sinemaseverleri bilgilendirdi.

Tüm filmlerin ücretsiz izlendiği hafta, yarın Ömer Lütfü Akad'ın "Gelin", Burak Arlıer'in "Kırımlı" filmlerinin ve Öner Kılıç'ın "Tünel" belgesel filminin gösterimi ve Prof. Dr. Kurtuluş Kayalı ile Prof. Dr. Tofik İsmailov'un "Ömer Lütfü Akad Sineması" konulu söyleşisi ile sona erecek.

 

KAYNAK : AA

Sonraki Haber

Kazakistan’da Uluslararası Kültür ve Din Merkezi Yenilendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kazakistan’da Uluslararası Kültür ve Din Merkezi yenilenerek donanım desteğinde bulunuldu. TİKA, Kazakistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Kazakistan’da farklı sektörlerde önemli projelere imza atan TİKA...