Haberler

06 Mayıs 2019

Bakü'de "Akif'ten Vahabzade'ye İki Şair Bir Şiir İstiklal" Paneli

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle İstiklal şairlerimiz Mehmet Akif Ersoy ve Bahtiyar Vahabzade Bakü’de Düzenlenen "Akif'ten Vahabzade'ye İki Şair Bir Şiir – İstiklal" Panelinde anıldı.

TİKA tarafından, Bakü Yunus Emre Enstitüsü, Sebilürreşad Kültür Eğitim ve Medeniyet Derneği, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği ve Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi iş birliğinde, milletlerinin istiklal ve bağımsızlık mücadelesine şiirleri, fikirleri ve konuşmaları ile katkılar yapan, edebiyat kişiliklerinin ötesinde fikir ve dava adamları olan, idealleri ve davalarından tüm baskılara rağmen vazgeçmeyen Akif ve Vahabzade’yi anma programları düzenlendi.

Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi’nde gerçekleşen "Akif'ten Vahabzade'ye İki Şair Bir Şiir – İstiklal" panelinin açılışına Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, AMBA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İsa Hebibbeyli, TBMM Türkiye-Azerbaycan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necdet Ünüvar ile Türk ve Azerbaycanlı yazar ve akademisyen katıldı.

Açılış konuşmasında Büyükelçi Özoral, her türlü tehlikeyi göze alarak inançlarından hiçbir zaman taviz vermeyen Akif ve Vahabzade’nin fikirlerinin yaşatılmasının önemli olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Hebibbeyli konuşmasında Akif’in Azerbaycan’da, Vahabzade’nin de Türkiye’de sevildiğini ve şiirlerinin okunduğunu söyledi. Milletvekili Şamil Ayrım ise, Vahabzade ile hayattayken görüşme fırsat bulmanın bahtiyarlığını yaşadığını söyledi ve onun düşüncelerinin Azerbaycan’ın istiklali için ne kadar önemli olduğundan bahsetti.

TİKA Koordinatörü Teoman Tiryaki, Türk dünyasının önemli isimleri Mehmet Akif ve Vahabzade'nin her zaman anılmasının ve onların edebi mirasının gelecek nesillere aktarılmasının öneminden bahsederek, Akif’in “Allah bu millete tekrar istiklal marşı yazdırmasın” sözlerini panel katılımcılarına hatırlattı. Panelin açılışına katılan ve onur konuğu olan Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Ersoy Argon, Akif ve Vahabzade’nin fikir ve dava adamı olduklarını, bu yönleri ile aralarında büyük benzerliklerin olduğunu vurguladı.

Daha sonra panel, katılımcıların “Türk Dünyasının Şuur Kaynağı Mehmet Âkif ve Şiir Medeniyeti”, “İttihad-ı İslâm, Mehmet Âkif’in Fikir Atlası ve ve İdeal Nesil Âsım”, “110 Yıllık Meş’âle Sebîlürreşad ve İstiklâl Marşı’nın destansı hikâyesi”, “Edebiyatta Milli İstiklal İdeolojisi ve Modern Dönem”, “Bahtiyar Vahabzade Şiirinde İnsan ve Zaman Anlayışı”, “Bahtiyar Vahabzade eserlerinde ulusal ideoloji”, “Bahtiyar Vahabzade ve Türkiye Edebiyatı” konularında sunumlarıyla devam etti.

Mehmet Akif ve Bahtiyar Vahabzade’yi anma etkinlikleri çerçevesinde 3 Mayıs tarihinde ise Hazar Üniversitesi’nde Akif'ten Vahabzade'ye İki Şair Bir Şiir “İSTİKLAL Türkiye-Azerbaycan Gönül Köprüsü” konulu öğrencilerin istiklal şairlerimizin eserlerini seslendirdiği müzik ve şiir dinletisi etkinliği düzenlendi. Etkinliğin sonunda Hazar Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Telman Nusretoğlu’nun moderatörlüğünde Türk ve Azerbaycanlı yazar ve akademisyenler tarafından öğrencilere Mehmet Akif Ersoy ve Bahtiyar Vahabzade’nin fikir ve düşüncelerini anlatan seminer gerçekleştirildi.

Sonraki Haber

Türkiye, Helal Gıda Tecrübesini Kırgızistan ile Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Kırgızistan Ekonomi Bakanlığı Helal Endüstri Düzenleyici ve Değerlendirme Daire Başkanlığı işbirliğinde Türk Standartları Enstitüsü (TSE) ve İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) Standardizasyon Yönetim Konseyi Sekreterliği...