Haberler

12 Ekim 2017

Bağdat’ta Tek Türkmen Anaokulu’na Tadilat ve Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Irak’ın başkenti Bağdat’ta Türkmen çocukların gittiği tek anaokulu olan Aynur Anaokulu’na tadilat ve donanım desteği verdi.

Türkmen Eğitim Müdürlüğüne bağlı olan Aynur Anaokulu, başkent Bağdat’ta Türkmen çocuklara yönelik eğitim veren tek anaokulu. TİKA tarafından, okulun tüm derslikleri, öğretmen odaları ve tuvaletleri yenilendi. Ayrıca, okulun oyun sahası çatısı ve okulun girişi kaplandı, duvarları boyandı ve okula donanım desteğinde bulunuldu.

Törene T.C. Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, TİKA Bağdat Program Koordinatörü Cüneyt Esmer, Irak Eğitim Bakanlığı İnşaatlar Genel Müdürü Macit El-Hiti, El-Risafa Eğitim Genel Müdürü Felah Al-Kaysi, Türkmen Eğitim Genel Müdürü Çetin Kölemen, Irak Parlamentosu eski Türkmen Milletvekili Fevzi Ekrem Terzioğlu, okul müdürü, öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

T.C. Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, “TİKA, Bağdat’ta 6 ay içerisinde önemli projelere imza attı. Bağdat’ın hem Türkmenlerin hem de diğer toplulukların bulunduğu mahallelerine de TİKA projelerini götüreceğiz.” dedi. Yıldız, TİKA’nın yakında Kerkük’te de projelere başlamasını istediklerini dile getirdi.

TİKA Bağdat Koordinatörü Cüneyt Esmer ise Bağdat’ta Türkçe eğitim veren tek Türkmen anaokulu olan Aynur Anaokulu’nun daha önce yeterli kalitede hizmet binasına sahip olmadığını belirtti. TİKA olarak 60 öğrencisi bulunan okulu yeniden imar ettiklerini belirten Esmer, “Çocukların daha rahat eğitim almaları ve daha güvenli ortamda çalışması için öğrencilere gerekli eğitim malzemelerini de temin ettik.” dedi.

Katılımcılar Türkiye’nin yanlarında olmasından duyduğu memnuniyeti belirterek desteklerden dolayı TİKA’ya teşekkür ettiklerini belirttiler.

Tören TİKA’ya verilen Takdirname ile sona erdi.

Sonraki Haber

Emine Erdoğan Sırbistan’da TİKA Projelerini Ziyaret Etti

Hanımefendi Sayın Emine Erdoğan Belgrad ve Novi Pazar’da gerçekleşen iki günlük programda TİKA projelerini ziyaret ederek, iki projenin açılışını gerçekleştirdi. Yoğun geçen programın ilk gününde Sayın Erdoğan, Belgrad’da bulunan ve bakıma muhtaç çocuklara hizmet veren...