Haberler

12 Aralık 2014

Azerbaycan Uluslararası Tıbbi Retina Kursu Bakü'de Düzenlendi

Türk kökenli göz hekimlerini aynı çatı altında toplayan Türkiye Oftalmoloji Derneği tarafından Azerbaycan Milli Oftalmoloji Merkezi işbirliğinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı destekleriyle Bakü’de TCOD Azerbaycan Uluslararası Tıbbi Retina Kursu düzenlendi.

TİKA Azerbaycan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA’nın Azerbaycan’a yönelik hayata geçirdiği proje ve faaliyetler içerisinde sağlık projelerinin ayrı bir önem arz ediyor.

Sağlık projeleri kapsamında, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan ve diğer ülkelerde yaşayan Türk kökenli göz hekimlerini aynı çatı altında toplayan Türkiye Oftalmoloji Derneği tarafından Azerbaycan Milli Oftalmoloji Merkezi işbirliğinde TİKA’nın destekleri ile Bakü’de TCOD – Azerbaycan Uluslararası Tıbbi Retina Kursu düzenlendi.

İki gün devam eden kursta retinal hastalıkların tedavisinde yenilikler, vitreoretinal cerrahi girişimlerin püf noktaları, retinanın damar hastalıkları, oküler tokzoplazmozisde floresein ve indosiyanin yeşili anjiyografi, ybmd dışı bazı makula hastalıkları, diabetik makülopatide oct ve ffa, yaşa bağlı makula dejeneresansı, intravitreal enjeksiyon prensipleri konuları ele alınarak tartışıldı.

Dünyada en çok körlük nedeni olan retina hastalıkları konusunda Türk Cumhuriyetleri’nde çalışan göz hekimlerinin bilgi beceri seviyesini güncel çağdaş seviyeye yükseltmeye çalışmak amacıyla düzenlenen kursa TİKA’nın destekleriyle, Arnavutluk, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’dan 29 kursiyer katıldı.

Sonraki Haber

Uluslararası Türkiye Sağlık Mezunları Kurultayı'na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın destekleri ile TÜMSİAD tarafından organize edilen 2. Uluslararası Türkiye Sağlık Mezunları Kurultayı, İstanbul’da farklı ülkelerden sağlık meslek mensuplarının katılımıyla gerçekleştirildi. Faaliyet gösterdiği ülkelerde önemli projelere imza atan TİKA, uluslararası...