Haberler

14 Mayıs 2014

Azerbaycan Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı'nın Çalışma Gezisine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı işbirliğinde Türkiye’deki Organize Sanayi Bölgeleri ile ilgili tecrübenin paylaşılmasına yönelik Azerbaycan Ekonomi ve Sanayi Bakan Yardımcısı Niyazi Safarov ve beraberindeki heyete inceleme gezisi düzenlendi.

Türkiye’deki “Organize Sanayi Bölgeleri” ile ilgili yaklaşık 50 yıllık tecrübenin paylaşılmasına yönelik olarak Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TİKA işbirliğinde bir çalışma ziyareti gerçekleştirildi. Söz konusu program ile, Azerbaycan’ın ekonomisini çeşitlendirme ve kalkınma hamlesini ülke geneline yayma hedeflerine katkı sağlayacağı düşünüldü. 2014 yılının sanayi yılı ilan edilmiş olması sebebiyle de bu konudaki tecrübe paylaşımının ikili ilişkilerinde somut yeni işbirliği imkanları yaratılmasına olumlu etkisi olacak.

Bu kapsamda söz konusu çalışma ziyareti çerçevesinde heyet ilk görüşmesini Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile gerçekleştirdi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık görüşmede yaptığı açıklamada, Türkiye’de 1960’lar ve 1970’lerde küçük sanayi sitelerinin kurulduğunu belirterek, Türkiye’nin bu konuda çok büyük tecrübelere sahip olduğunu, küçük işletmelerin çevreye zarar vermeyen, arıtma sistemleri ve en son teknolojiyle üretim yapar duruma geldiğini ve sanayi kalkınmasındaki önemine vurgu yaptı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bugüne kadar edinilen tüm tecrübelerin kardeş ülke Azerbaycan ile paylaşılmasından mutluluk duyacaklarını ifade etti. Ayrıca görüşmede bakanlık yetkilileri tarafından Organize Sanayi Bölgelerinin oluşturulmasına yönelik detaylı bir sunum yapılarak, karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının ardından OSTİM Organize Sanayi Bölgesi ve İvedik Organize Sanayi Bölgesi ziyaretleri gerçekleştirildi Organize Sanayi Bölgelerinin tanıtımı ve faaliyetleri, Bölge Müdürlüklerinin faaliyetleriyle ilgili detaylı birer sunum ve ardından firma ziyaretleri yapıldı.

Heyet daha sonra TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ı ziyaret etti. Görüşmede TİKA Başkanı Dr. Sedar Çam, Bakanlıkları işbirliğinde yürütülecek proje ve programlara hazır olduklarını, Organize Sanayi Bölgeleri konusunda Türkiye’nin çok büyük tecrübelere sahip olduğunu belirtti. TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Azerbaycan’da kurulması planlanan küçük ölçekli organize sanayi bölgesi için oluşturulacak çalışma grubunun önemine binaen gerektiğinde üniversitelerden, STK ve özel sektör temsilcilerinden de bu gruba uzman desteğinin yapılabileceğini söyledi. 2014 yılının Azerbaycan’da sanayi yılı ilan edilmesi sebebiyle de bu işin önemine değinen TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Bakan Yardımcısının Türkiye’de bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Daha sonra heyet Safranbolu Sanayi Sitesi, Afyon Sanayi Sitesi ve Afyon İscehisar Mermer İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti. Sanayi sitesi faaliyetleri, uygulamaları hakkında bilgiler alan heyet, sanayi sitelerinde faaliyet gösteren pek çok işletmede incelemelerde bulundu. Çalışma ziyaretini tamamlayan heyet, ülkelerine gitmek üzere Türkiye’den ayrıldı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Somaliland'a Araç Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, Somaliland’a ambulans, itfaiye, minibüs, arazi aracı ve triporter motosikletten oluşan araç desteğinde bulunuldu. TİKA Somaliland’a yönelik proje ve faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede Somaliland’da kullanılmak üzere TİKA tarafından...