Haberler

10 Temmuz 2015

Azerbaycan’da Şeki Gençlik Merkezi İlk Mezunlarını Verdi

Azerbaycan’ın Şeki şehrinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Kreatif Düşünce İçtimaı Birliği işbirliğinde açılan Şeki Gençlik Merkezi ilk mezunlarını verdi.

Kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatlarının genç kuşaklara öğretilmesi, farklı el sanatlarının yaşatılmasının yanı sıra belirli toplumsal gruplara meslek edindirilerek istihdamlarına katkı sağlaması gibi hedeflerle Azerbaycan’ın Şeki şehrinde TİKA ve Kreatif Düşünce İçtimaı Birliği ile işbirliği içinde açılan Şeki Gençlik Merkezi’nde sertifika sevinci yaşandı. Merkezde ebru, el sanatları, bilgisayar ve yabancı dil kursları yoğun ilgi görerek devam ediyor.

Şeki Gençlik Merkezi’nin kuruluş aşamasında; Şeki Valiliği ile istişare içinde bölgede yün üretiminin desteklenmesinin ve ipeği ile ünlü olan bu bölgede ipek işleme yönünde alternatif çalışmalar başlatılmasının hedeflenmişti. Bu hedef doğrultusunda 2015 yılının Haziran ayından itibarenyün veya ipek halıcılığının yaşatılmasına yönelik altyapının desteklenmesine de katkı sağlayacak eğitimler başlatıldı. Çocuk odaları için organik boyadan yün kilim ve halıların üretilmesine yönelik dokuma eğitimi, bölgeye özgü ipeğin yün-keçe ürünleriyle kombinasyonundan oluşan şal, atkı ve benzeri ürünler üretilmesi ve bölgede üretimi desteklenmesi öngörülen yün ile derinin kombinasyonundan oluşan çanta, gazetelikgibi eşyaların üretilmesine yönelik eğitimlerin verilmesini teminen Altındağ Halk Eğitim Merkezi’nden bir el sanatları öğretmeni TİKA tarafından Azerbaycan’da görevlendirildi.

TİKA tarafından kurulan ve bölge gençleri için bir cazibe merkezine dönüşen gençlik merkezinde ebru, dokuma, yün, keçe, tel kırma gibi el sanatları ve yabancı dil ve bilgisayar kurlsarında 150’nin üzerine gence eğitim veriliyor.

Bu kapsamda düzenlenen törenle ebru kursunun ilk mezunları sertifikalarını aldı. TİKA Bakü Ofisi'nin Kültür-Sanat Projeleri Danışmanı Ebru Sanatçısı Zaur Orucov tarafından verilen ebru kurslarına 70'in üzerinde öğrenci katıldı. 50 öğrenci sertifika almaya hak kazandı. Kurslara katılan ve ebru sanatının öğretilmesi için eğitici olarak yetiştirilen 2 öğrenci, projenin sürdürülebilirliği açısından anlamlı bir çıktı oluşturuyor.

Sonraki Haber

Türkiye ve Macaristan Arasında Bilimsel İşbirliği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Türk ve Macar Bilim Adamları bir araya getirilerek beyin araştırmaları alanında tecrübe paylaşımında bulunuldu. Macaristan’da 20 yıldır bilişsel nörobilim alanında çalışmakta olan Pecs Üniversitesi Nörobilim Araştırma grubu...