Haberler

19 Haziran 2017

Azerbaycan’da Ramazan Coşkusu TİKA İftar Sofralarında Yaşanıyor

Faaliyete başladığı ilk yıllardan itibaren kardeş ülke Azerbaycan’da her alanda çeşitli projeler gerçekleştiren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) iftar sofraları kurmaya devam ediyor.

Azerbaycan’ın kadim kültüründe var olan yardımlaşma ve vakıf kültürünün yeniden geliştirilmesini amaçlayan faaliyetler çerçevesinde, Başkent Bakü ve Bölgelerde Karabağ kaçkınları, Ahıskalılar, engelliler, dar gelirli aileler ve gençlere yönelik iftar programları düzenleniyor.

Dar gelirli aileler, gençler ve Karabağ kaçkınlarının katılımlıyla bu yılın ilk iftar programı Şeki’de gerçekleştirildi. 380 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen iftar programında TİKA tarafından Şeki'de kurulan Gençlik Merkezi bünyesinde yer alan Yunus Emre Grubu tasavvuf musikisinden örnekler icra etti. İftar programına iştirak TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Dairesi Başkanı Ali Özgün Öztürk, ortak kültürümüzün bir unsurunun devam ettirilmesi ve kardeş ülkemizle ortak değerlerimizin paylaşılmasını amaçlayan bu faaliyetlerin devam edeceğini söyledi.

Gençlerin ve engellilerin katılımıyla 200 kişilik bir diğer iftar programı TİKA tarafından tadilatı yapılan Gençliğe Yardım Fondu’nda yapıldı. TİKA’nın Azerbaycan’da gerçekleştirdiği proje ve faaliyetlerde esas hedef kitle olan Karabağ kaçkınları da TİKA’nın iftar sofrasında buluştu. Daha önce TİKA tarafından Sumgayıt’ta yaşayan Karabağ kaçkınları için yenilenmiş taziye ve toplantı evinde düzenlenen iftar sofrasına 300 Karabağ kaçkını katıldı. Her zaman TİKA’nın desteklerini üzerlerinde hisseden kaçkınlar, Türkiye halkına ve devletine teşekkürlerini dile getirdiler.

Ramazan ayı boyunca devam edecek iftar programları çerçevesinde Sabirabad, Astara, Füzuli, İsmayıllı, Mingeçevir ve Bakü’de Karabağ kaçkınlarının, Ahıskalıları dar gelirli aileler için iftar sofraları kurulacak. 2017 yılı içerisinde Başkent ve 7 bölgede toplam 2000’e yakın kişi TİKA iftar sofralarında buluşacak.

Sonraki Haber

TİKA Afganistan'da Din Âlimlerini Kardeşlik İftar Sofrasında Buluşturdu

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı  (TİKA) Afganistan’ın Belh Vilayeti Mezar-ı Şerif İlinde iyilik ve kardeşlik sofrası kurarak 100’e yakın din alimine iftar programı düzenledi. TİKA, Afganistan'da Ramazan Ayı dolayısıyla devam eden gönül sofrasında, Hac ve...