Haberler

21 Mayıs 2014

Ayrı Coğrafyalarda Aynı İmza

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından tamamlanan beş projenin açılışı ATO Congresium’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen Ayrı Coğrafyalarda Aynı İmza töreniyle gerçekleştirildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ATO Congresium’da, TİKA tarafından tamamlanan ortak projelerin açılışının yapıldığı “Ayrı Coğrafyalarda Aynı İmza” törenine katıldı. Törene Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, TİKA yetkilileri ile birçok kurum ve kuruluş temsilcileri katıldı.

Törendeki açıklamalarına TİKA’ya beş kıta üzerinde sürdürdükleri muazzam projeler için teşekkürlerini ileterek başlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünyanın dört bir yanına dağılmış tüm TİKA çalışanlarını, emekleri, heyecanları, ortaya koydukları muhteşem eserleri nedeniyle tek tek kutladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ’’Bu anlamlı günde, bu anlamlı açılışta heyecanımızı paylaşan dost ve kardeş ülkelerin temsilcilerine de şahsım ve milletim adına teşekkür ediyor, onların şahsında tüm dosta ve kardeş ülke halklarını buradan muhabbetle selamlıyorum’’ diye konuştu.

Bosna Hersek’e yardım
Türkiye bu büyük maden faciasında derin bir matem yaşarken bazı ülkelerde de büyük felaketlerin yaşandığını üzüntüyle öğrendiklerini ifade eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ’’Bosna Hersek’te ve Sırbistan’da son 120 yılın en etkili yağışları nedeniyle çok sayıda yerleşim birimi ve tarım arazisi sular altında kaldı’’ diye konuştu. Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç ile görüştüğünü bildiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kendilerinin talepleri olduğunu ve o taleplerin ulaştırıldığını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ’’Kendisiyle tekrar görüştüm. Yardımların kendilerine ulaştığını da öğrendim. Yeni neler gerekiyorsa bunları da gerek AFAD, gerek Kızılay gibi kurumlarımız vasıtasıyla da inşallah telafi etmeye devam ediyoruz, devam edeceğiz. Ekiplerimiz orada. TİKA, zaten başından itibaren işin içerisinde ve desteklerini sürdürüyor’’ dedi.

’’Gazi Mustafa Kemal’in hatırasına denk düşen anlamlı bir açılış yapıyoruz’’
TİKA’nın tamamladığı 5 ülkedeki 5 projeyi son derece anlamlı bir günde hizmete aldıklarını vurgulayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ’’Evet, bugün 19 Mayıs. Gazi Mustafa Kemal’in 1919’da Samsun’a çıkarak 95 yıl önce milli mücadelenin ateşini yaktığı, o anlamlı günün 95’inci yılını idrak ediyoruz. Türkiye genelinde tüm gençlerimizin, Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik ediyorum. Gazi Mustafa Kemal’i minnetle yad ediyoruz. Bu vesileyle tüm şehitlerimizi, ahirete intikal etmiş tüm gazilerimizi de rahmet ve minnetle anıyoruz. Gazi Mustafa Kemal kendisine ’doğum tarihi’ sorulduğunda ’19 Mayıs’ diye cevaplamıştı. Evet kendi ifadesiyle doğum yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal’in hatırasına denk düşen anlamlı bir açılış yapıyoruz. TİKA, Makedonya’da, Makedon bakanlarıyla işbirliği içinde Gazi Mustafa Kemal’in babası Ali Rıza Efendi’nin evinin yerini tespit etti. Makedonya’nın Jupa Belediyesine bağlı Kocacık köyünde bu evi aslına uygun şekilde inşa etmeyi projelendirdik. 2011 yılında çalışmalara başladık. Selanik’teki evi nasıl aslına uygun olarak restore ettiysek, bu evi de aynı şekilde restore ettik. İki adet anı evini tamamladık. Bugün işte bu anı evlerini artık ziyaretçilerin hizmetine açıyoruz. Kocacık köyüne gidenler Gazi Mustafa Kemal’in babası Ali Rıza Efendi’nin bu anı evlerini ziyaret edebilecek, tarihi orada yaşayabilecek, müze evlerinde Gazi Mustafa Kemal’in babasının, dedelerinin iklimini orada teneffüs edebilecek. Kendi ifadesiyle doğum gününde, ayrıca milli mücadeleyi başlattığı günde 19 Mayıs’ın 95’inci yıl dönümünde bu büyük ve anlamlı eseri vücuda getirmenin iftiharını milletçe hep birlikte yaşıyoruz. Bu anı evlerinin Türkiye için, Makedonya için, insanlık tarihi için hayırlara vesile olmasını diliyorum’’ diye konuştu.

Açılışı yapılan bir başka TİKA projesinin de Filistin’de bulunduğunu belirten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Batı Şeria’nın Ramallah şehrine bağlı El-Bireh’de TİKA tarafından modern bir kız ortaokulu inşa edildiğini ifade etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, okulun, 4 katlı ve 14 sınıftan oluştuğunu, ayrıca 450 Filistinli öğrenciye hizmet vereceğini bildirdi. Okulun Filistinlilere hayırlı olmasını dileyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Çorum milletvekili Murat Yıldırım’ın okul açılışı için Ramallah’ın El-Bireh köyünde bulunduğunu kaydetti.

Diğer bir projenin Gürcistan’da olduğuna değinen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan Çalışma Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı ile Tiflis Belediye Başkanlığınca TİKA’nın engelli merkezinin tadilatını tamamladığını belirtti. Söz konusu merkezin Gürcistan’daki engelli çocuk ve gençlerin eğitimine önemli katkılar sağladığını, onları geleceğe hazırladığını kaydeden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan’da Bursa milletvekili Hüseyin Şahin’in bulunduğunu dile getirdi.

“Projeler 19 Mayıs ruhuyla örtüşen projelerdir”
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, başka bir projeyi de Somali’de tamamladıklarını belirterek, “Somali’ye yaptığımız ziyaret sırasında Mogadişu’da şehir içi yolların kullanılamaz halde olduğunu gördük ve bizzat bu yollar için proje hazırlanması talimatını vermiştim. TİKA, 2012 yılının ekim ayında çalışmaları başlattı ve Mogadişu’ya 23 kilometre uzunluğunda çift yönlü aydınlatmasıyla sosyal imkanlarıyla örnek bir yol kazandırdı. Güvenlik sorunları nedeniyle zaman zaman duran projeyi bütün zorluklara rağmen tamamladık, yolu kullanılır hale getirdik” ifadesini kullandı.

Mogadişu Havalimanının da yapıldığına dikkati çeken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afyonkarahisar milletvekili Halil Ürün’ün Mogadişu’da bulunduğunu ve yapılan yolun Somali halkı için hayırlı olmasını diledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, son projenin ise Tunus’ta önemli bir tarım projesi olduğunu belirterek, projenin TİKA tarafından tamamlandığını kaydetti.

2012 yılından itibaren Tunus’un yeniden yapılandırılması kapsamında ülkeye kalkınma ve teknik destek verdiklerini aktaran Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Şu ana kadar Tunus İçişleri Bakanlığına 292 araç ve 42 bin 480 güvenlik malzemesi teslim ettik. Belediyecilik hizmetlerine katkı amacıyla da 92 belediye hizmet aracı ve 50 iş makinesi temin ettik. Son olarak da Tunus’a 13 iş makinesi ve 70 traktör temin ederek burada tarımın geliştirilmesine önemli katkı sağladık. Tunus’ta İstanbul milletvekilimiz İbrahim Yiğit bulunuyor. Bu anlamlı günde 5 önemli projeyi, 5 ülkeye kazandırıyoruz. Esasında bu açılışlarla 19 Mayıs’ı tam da özüne, ruhuna, ihtiva ettiği derin manaya uygun şekilde idrak ediyoruz. Sadece Gazi Mustafa Kemal’in babasının evini yeniden ihya etmek değil bu 5 projenin 5’i de 19 Mayıs ruhuna denk düşen projelerdir. Başta TİKA olmak üzere birçok kuruluşumuzla gerçekleştirdiğimiz projeler, doğrudan doğruya 19 Mayıs ruhuyla örtüşen projelerdir” dedi.

“TİKA’ya 1 milyar liranın üzerinde kaynak aktardık”
Bir konunun daha altını çizdiğini ifade eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “İktidara geldiğimizde 2002’den önce Türkiye alan el konumundaydı, büyüyen ekonomiyle birlikte o dönemi kapattık, artık veren el konumuna yükseldik. Yıllık bu noktada yaptığımız yardım 2,5 milyar doları aşmış vaziyette, buraya geldik. Neden, çünkü biz biliyoruz ki veren el, alan elden hayırlıdır. Son 11 yılda sadece TİKA’ya 1 milyar liranın üzerinde kaynak aktardık. Önceki dönemlere göre yüzde 335 artış kaydettik” diye konuştu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TİKA’nın kurulduğu günden bu yana 15 bin proje gerçekleştirdiğini, bunun 13 bin adedini son 11 yılda başlattıklarını, projelerin bittiğini belirtti. Kalkınma yardımları artışında üst üste dünya birincisi olunduğunu ifade eden

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kalkınma yardımlarında dünyada da ilk beşte yer alındığını söyledi. 2013 yılında resmi ve özel yardım miktarının iki buçuk, üç milyar dolara ulaştığını vurgulayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Kızılay, Yunus Emre Enstitüsü, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, TRT, Anadolu Ajansı, Diyanet İşleri Başkanlığı gibi kurumlarımız da dünyanın her yerine ulaşırken TİKA eliyle eğitimden sağlığa alt yapı inşasından güvenliğine kadar her alanda dost ve kardeşlerimizin yanında olduk” diye konuştu.

Kazakistan’dan Makedonya’ya, Pakistan’dan Gambiya’ya kadar birçok ülkede 148 okul inşa ettiklerini, 164 okulun onarım ve teftişini bitirdiklerini dile getiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “32 ülkenin üniversiteleriyle işbirliği yaptık, 12 Türk Dili ve Edebiyat Bölümü, 18 de merkez açtık. Yine 5 kıtada 49 sağlık merkezi inşa ettik. Moğolistan’dan Etiyopya’ya kadar ata yadigarı eserlerimize sahip çıktık, yerlerini bulduk, onardık. Milli kültürümüze ve insanlık tarihine yeniden kazandırdık. Su kuyuları açtık, tarımı destekledik. Mesleki eğitim verdik. İdari ve sivil alt yapılara destek sağladık. Büyük ülke olmak, büyük millet olmak neyi gerektiriyorsa tüm imkanlarımızla, gayretlerimizle o büyüklüğün gereğini yerine getirmenin mücadelesi içinde olduk.”

Açılışı yapılan projelerin, dost kardeş ülkelere, o ülkelerin halklarına hayırlı olmasını dileyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “TİKA’ya, Sayın Başkan ve ekibine bu projelerde emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Bir kez daha 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın kutlu olmasını diliyor, katılan herkese şükranlarımı ifade ediyorum” dedi.

Açılışa ilgi yoğundu
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, salona girişinde alkış ve sloganlarla karşılandı. Açılış töreninin başlangıcında Makedon bir genç İstiklal Marşı okudu. Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden maden işçileri için saygı duruşunda bulunuldu.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması sonrasında sırasıyla Filistin, Gürcistan, Somali, Tunus ve Makedonya’ya canlı bağlantılar yapılarak yapımı tamamlanan eserlerin açılışı gerçekleştirildi. Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler Makedonya’dan, AK Parti Çorum milletvekili Murat Yıldırım Filistin’den, AK Parti Bursa milletvekili Hüseyin Şahin Gürcistan’dan, AK Parti Afyonkarahisar milletvekili Halil Ürün Somali’den ve AK Parti İstanbul milletvekili İbrahim Yiğit Tunus’tan telekonferans yöntemiyle salona bağlandı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Makedonya’da Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi Anı Evi, Filistin’de El- Bireh Türk Okulu, Somali’de Mogadişu Dostluk Yolu, Tunus’ta Tarımsal Kalkınma, Gürcistan’da AİSİ Engelli Merkezinin açılışını telekonferansla yaptı. Somali’ye yapılan bağlantı sırasında Somali’de 80 dönüm arazi üzerinde büyükelçilik inşaatının sürdüğünü ve ayrıca Türk girişimcilerin havalimanı ve liman inşaatlarını yaptığını hatırlatan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Yani Türkiye, nerede bir mağdur, mazlum varsa orada” dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ayrıca Somali’de şehit olan polis memuru Sinan Yılmaz’ı da rahmetle andı.

Atatürk’ün baba ocağı

Türkiye ve Makedonya Kültür Bakanlıkları işbirliği ve TİKA’nın destekleriyle Ali Rıza Efendi’nin Makedonya’daki evinin, 2011 yılında başlayan aslına uygun olarak yeniden inşa edilmesi tamamlandı.

Kocacık köyündeki ev, Atatürk ve ailesinin hayatını anlatacak biçimde tasarlandı. Bu kapsamda, Ali Rıza Efendi’nin babası Kızıl Hafız Ahmet Efendi ile annesi Ayşe Hanım, çocuk yaştaki Mustafa ve Makbule Hanım, Ali Rıza Efendi ve Zübeyde Hanım anı odaları, genç Mustafa Kemal’in Balkan günlerini yansıtan canlandırma köşelerine yer verildi.

Diğer projeler
Batı Şeria’nın Ramallah şehrine bağlı El-Bireh Belediyesinde 4 katlı, 14 sınıflık kız ortaokulu inşa eden TİKA, 450 öğrencinin eğitim alabileceği bu okul ile bölgedeki en gelişmiş okulu hayata geçirdi.

Somali’de, çift yönlü 23 kilometre uzunluğunda, 736 aydınlatma direği ile sosyal tesislerin yapımını kapsayan Mogadişu Dostluk Yolu yapıldı.

Tunus’ta Tarımsal Kalkınma Projesi kapsamında, Tunus Tarım Bakanlığına 13 kazıyıcı yükleyici iş makinesi, 70 traktör ve beraberindeki tarım ekipmanları sevk edildi.

Gürcistan’da “Eşitliğe Giden Yol” adı altına gerçekleştirilen AİSİ Engelli Merkezi ile engelli çocukların kamu okullarında özel eğitim alabilmeleri için hazırlanması, gençlerin meslek eğitimi görmelerine yönelik gerekli teknik donanımla alt yapısının oluşturulması, engelli istihdamlarının sağlanması için uygulamalı mesleki eğitimi görmelerini de hedefliyor.

Sonraki Haber

Kenya'da Pwani Üniversitesi'ne Yabancı Dil Laboratuvarı Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kenya’nın kıyı bölgesindeki Pwani Üniversitesi’ne Yabancı Dil Laboratuvarı kurulumu gerçekleştirildi. TİKA, Kenya’da gerçekleştirdiği teknik işbirliği projeleriyle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede TİKA tarafından Kenya’nın kıyı bölgesindeki Pwani Üniversitesi’ne...