Haberler

15 Ocak 2016

Arnavutluk'ta HACCP Kursiyerlerine Sertifikaları Tarım Bakanı Tarafından Verildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Arnavutluk Ulusal Gıda Kurumu bünyesinde çalışan uzmanlara Doğu Avrupa ve Balkanlar Gıda ve Yaşam Güvenliği Programı kapsamında tehlike analizi ve kritik kontrol noktaları (HACCP) eğitimi verildi.

TİKA, Arnavutluk’ta gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Arnavutluk’ta birçok sektörde önemli projelere imza atan TİKA tarafından Arnavutluk Ulusal Gıda Kurumu bünyesinde çalışan uzmanlara Doğu Avrupa ve Balkanlar Gıda ve Yaşam Güvenliği Programı kapsamında tehlike analizi ve kritik kontrol noktaları (HACCP) eğitimi verildi.

Eğitime katılan 70 uzman için düzenlenen sertifika dağıtım törenine Arnavutluk Tarım, Kırsal Kalkınma ve Su İşleri Bakanı Edmond Panariti, TİKA Tiran Koordinatörü Prof. Dr. Birol Çetin, Arnavutluk Ulusal Gıda Kurumu Müdürü Afrim Bakaj ve diğer yetkililer katıldı.

Törende konuşan Arnavutluk Tarım, Kırsal Kalkınma ve Su İşleri Bakanı Panariti, TİKA'nın bu katkısının iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine de hizmet ettiğini belirterek, özellikle tarım ve gıdada Arnavutluk'un ihtiyaçlarını karşılama konusunda TİKA'nın her zaman yanlarında olduğunu ifade etti.

TİKA Tiran Koordinatörü Prof. Dr. Çetin de uzmanlara verilen HACCP eğitiminin hızlandırılmış bir program olduğunu aktararak, bunun devamını Türkiye'de yapmak istediklerini söyledi. Geçen yıl Arnavutluk Ulusal Gıda Kurumu yetkilileriyle Türkiye ziyareti gerçekleştirdiklerini anımsatan TİKA Tiran Koordinatörü Prof. Dr. Çetin, “Bu eğitim programı geçen seneki ziyaretin devamı. Gelecekte de işbirliğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz. Umarım bu eğitim programı ihtiyaçları karşılamıştır” diye konuştu.

Türkiye'den gelen eğitmen Prof. Dr. Tarık Haluk Çelik ise eğitim programının son derece faydalı olduğunu ve devam etmesi gerektiğini söyledi.

Sonraki Haber

Kenyalı Valilerden TİKA ve Diyanet’e Terörle Mücadele Teşekkürü

Son aylarda terör saldırıları ile gündeme gelen Kenya’nın saldırılardan en fazla etkilenen ve Müslümanların yoğun yaşadığı eyaletlerinden Garissa ve Mandera Valileri beraberlerindeki din adamları ile birlikte Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’na (TİKA) ziyarette bulundu. ...