Haberler

15 Eylül 2015

Arnavutluk İşkodra’da Trush Cami TİKA Desteğiyle Hizmete Açıldı

Arnavutluk’un İşkodra iline bağlı Trush Beldesi’ndeki Trush Camii Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle hizmete açıldı.

Arnavutluk’ta 5 bin 300 kişinin yaşadığı İşkodra iline bağlı Trush Beldesi’ndeki mevcut caminin yıkılacak durumda olması üzerine İşkodra Müftülüğü ve Berdica Belediyesi 2012 yılında yeni bir cami yapılması için ALSAR Vakfından destek talep etmiş ve ardından çalışmalar başlamıştı. Ancak Alsar vakfı başlamış olduğu yeni caminin inşaat çalışmalarının tamamlanması için TİKA’dan destek talebinde bulunmuştu.

17’nci yüzyıl Osmanlı tarzı örnek alınarak inşa edilen camide yapılan incelemenin ardından tezyinat, elektrik tesisatı, çevre düzenlemesi ve bazı inşaat çalışmaları tamamlanmış olup eksiklikler giderildi. TİKA’nın desteğiyle tamamlanan Trush Camii, 18.5 metre genişliğinde ve 22.5 metre uzunluğunda  olup 40 metre yüksekliğinde bir minareye ve 14 kubbeye sahip olma özelliği taşıyor. Eksikliklerin giderildiği ve çevre düzenlemesinin gerçekleştirildiği Trush Camii içindeki süslemeler gibi tezyinat işleri de TİKA tarafından gerçekleştirildi.

Trush Köyü ve İşkodra İline Osmanlı tarzı eserlerinin inşası geleneğinin canlandırılmasına dönük bir çalışma olarakda değerlendirilebilecek projeye verilen destekle halkın daha uygun ortamda ibadetlerini gerçekleştirmesine katkıda bulunuldu.

Sonraki Haber

Afganistan’da Türkçe Öğreniminin Yaygınlaştırılmasına Yönelik Faaliyetler Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kabil Üniversitesi bünyesinde Türk dilinin yaygınlaştırılması ve eğitim gören gençlerin teşvik edilmesi amacıyla Kabil Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen Türkçe ile Afganistan’ı Tanıyorum...