Haberler

30 Ocak 2014

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'dan TİKA Projesine İnceleme Ziyareti

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Arnavutluk’ta gerçekleştirilen Elbasan Orman Fidanlığı Projesi’ne inceleme ziyaretinde bulundu.

Elbasan Orman Fidanlığı Projesi’ne gerçekleştirdiği inceleme ziyaretinde Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’ya Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar ve TİKA Tiran Koordinatör Yardımcısı Necati Çayırlı, Çevre Bakanı Lefter Koka, Enerji ve Sanayi Bakanı Damian Gjıknurı ve çok sayıda üst yetkili eşlik etti.

Arnavutluk Başbakanı Rama ve beraberindeki heyete inceleme esnasında, TİKA Tiran Koordinatör Yardımcısı Çayırlı, tarafından proje hakkında bilgiler verildi. Devlete ait ilk otomasyonlu orman fidanlığı olan projenin uzun vadeli olduğu ve ilerdeki dönemlerde yetiştirilmesi öngörülen fidan taleplerine göre, inşa edilen seraların genişletilebileceği, tesisin eğitim amaçlı kullanılabileceği de vurgulandı.

Arnavutluk Başbakanı Rama inceleme ziyaretinde yaptığı konuşmada, sadece Elbasan İli ile kalmayarak, Arnavutluk’ta ağaçlandırma ihtiyacı duyulan tüm bölgelerin şüphesiz ki kurulan fidanlıktan yararlanabileceğini ifade etti. Arnavutluk Başbakanı Rama, söz konusu proje kapsamında ilerdeki 10 yıl içerisinde erozyona maruz kalan ve rehabilitasyon ihtiyacı olan orman bölgelerinin tekrar ağaçlandırılabileceğini vurguladı. Ayrıca TİKA tarafından gerçekleştirilen projeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Arnavutluk Başbakanı Rama, proje gerçekleştirilmesinde başta TİKA olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

Dost ve Kardeş Ülkelerin Polisine Eğitim Desteği Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, 2013 yılında gerçekleştirdiği uluslararası eğitim işbirliği projeleriyle dünyanın dört bir yanından 816 polise eğitim programı düzenledi. TİKA öncülüğünde 2013 yılında gerçekleştirilen uluslararası eğitim işbirliği projeleriyle 15 ülkeden 816 polise...