Haberler

13 Haziran 2016

Arnavutluk’taki Osmanlı Dönemine Ait Arşiv Belgeleri Gün Yüzüne Çıkarılacak

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteği ve Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü işbirliğinde Arnavutluk arşivlerinde bulunan Osmanlı dönemine ait fermanlar, vergi defterleri, makbuzlar, şeriyye sicilleri, tapu kadastro defterleri, vakfiyeler vb. tarihi belgeler dijital ortama aktarılacak.

TİKA’nın Osmanlı coğrafyasındaki arşiv belgelerini ortaya çıkarmak ve ortak kültürel mirasın korunması amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. Arnavutluk’taki Osmanlı arşivlerinin belirlenmesi ve dijital ortama aktarılması projesinin ilk aşamasında TİKA’nın desteğiyle Arnavutluk’a gelen Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü uzmanları Arnavutluk Arşiv Müdürlüğü’nde bir haftalık bir çalışma yaparak Osmanlı belgelerini yerinde inceledi.

Osmanlı arşivlerinin büyük bir kısmının bulunduğu Tiran’daki arşiv deposunda ve şehir dışında bulunan iki adet arşiv deposunda incelemeler yapan uzmanların çalışmaları ile Arnavutluk’taki Osmanlı belgelerinin gün ışığına çıkartılması konusunda ilk adım atılmış oldu. Aralarında II. Beyazid döneminden kalma beratın da olduğu belgelerin çoğunluğu ise 1832-1912 yılları arasındaki döneme ait.

TİKA Tiran Koordinatörü Prof. Dr. Birol Çetin’in de eşlik ettiği çalışmalara Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü tarafından görevlendirilen Sinan Satar, Mustafa Kırış, Alim Baki Akkoç katıldı.

Farklı kategorilerde tasnifi yapılan belgelerin arasında vergi defterleri, makbuzlar, şahsi notlar ve mektuplar, şeriyye sicilleri, tapu kadastro defterleri, vakfiyeler, mali kayıtlar bulunmaktadır.

Sonraki Haber

Moğolistan Kültür ve Sanat Üniversitesine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 20 yıldır radyo, televizyon ve sinema alanında Moğol sanatçılarının yetiştirildiği tek devlet kurumu konumunda olan Moğolistan Kültür ve Sanat Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Medya Fakültesinde, medya anabilim...