Haberler

09 Mart 2018

Arakanlı Müslümanlara Yönelik Yardımlar Devam Ediyor

Bosna Hersek İslam Birliği tarafından Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlara yönelik sağlanan yardımlar Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) koordinasyonunda dağıtılmaya başlandı.

TİKA dağıtım noktasında bulunan 6150 aileye ulaştırılan yardımlar pirinç, yemeklik yağ ve mercimekten oluşuyor. Aile üye sayısına göre dağıtılan yardımlar 1 ay boyunca devam edecek. Bosna Hersek İslam Birliği tarafından kamp bölgesinde bulunan Türk Sahra Hastanesi’ne temin edilen iki adet hasta nakil ambulansı da TİKA koordinasyonunda yetkililere teslim edildi.

Bangaldeş’e 25 Ağustos 2017’den beri sığınan Arakanlı Müslümanların sayısı 671 bine ulaştı. Daha önceki tarihler de bölgeye gelerek yerleşenlerle birlikte toplam sayı 1 milyonu geçti. Ağırlıklı olarak Kutupalong Genişleme alanına yerleştirilen Arakanlı Müslümanlar ile bölgede yerleşik yerel halkın ihtiyaçlarının karşılanması için 2018 yılı sonuna kadar 1 milyar dolara ihtiyaç duyulduğunu belirten Birleşmiş Milletler yetkilileri ile sivil toplum kuruluşları, farklı ülkelerden yardım kuruluşları yardım çalışmalarına devam ediyor. Yetkililer son günlerde donörlerin yardım çalışmalarına olan ilgisini azaldığını ifade ediyorlar.

Bangladeş ile Myanmar arasında varılan mutabakat çerçevesinde başlaması planlanan geri dönüş sürecinde olumlu gelişmeler kayıt edilmiyor. Bangladeş tarafından Myanmar’a verilen 8 bin ailelik listenin incelemeleri Myanmar tarafında devam ediyor. İki ülke sınrında bulunan insansız bölgede bekleyen 6500 kişini ise bekleyişleri devam ediyor.

Myanmar tarafı son günlerde Bangladeş sınırındaki önlemlerini arttırıyor. İlave birliklerin yanısıra fiziki önlemlerde alınıyor. Bu çerçevede Myanmar sınırı dikenli teller ve bariyerler ile çeviriyor.

Yaklaşmakta olan muson sezon dolayısı ile de önlemler alınmaya devam ediyor. Bölgenin coğrafi yapısı gereği tepelik alanlara kurulan derme çatma yerleşimlerin muson sezonunda toprak kaymalarından etkileneceği tahmin ediliyor. 100 bin kişinin heyelan riski altında bulunduğu ifade ediliyor.

Sonraki Haber

Şili’de Mustafa Kemal Atatürk Okulu’na Tadilat Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Şili’nin Başkenti Santiago’da bulunan Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu’nun tadilatını yaparak iki ülke arasındaki dostluğu temsil eden okulun eğitim şartlarını iyileştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2016 yılında gerçekleştirdiği Şili...