Haberler

29 Kasım 2021

Ankara’da "Uluslararası Türk Dünyası Eğitim Bilimleri Kongresi” Yapıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Gazi Üniversitesi ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB) işbirliğinde 24-26 Kasım 2021 tarihlerinde Ankara’da “Uluslararası Türk Dünyası Eğitim Bilimleri Kongresi” düzenlendi.

Ankara’da yapılan “Uluslararası Türk Dünyası Eğitim Bilimleri Kongresi’ne” Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkiye, Irak, Özbekistan, Kuzey Makedonya’nın yanı sıra Rusya'nın Yakutistan bölgesi ve Başkurdistan Cumhuriyeti'nden çok sayıda akademisyen katıldı.

TİKA, Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü ve YTB’nin işbirliği ile düzenlenen, 24-26 Kasım 2021 tarihlerinde yapılan kongrede 125 bildiri sunuldu. Söz konusu kongrede, Türkiye ve Türk Dünyasındaki güncel eğitimde bilimsel konuların akademik düzeyde anlaşılması, yapılan araştırmaların sunulması ile buradan elde edilecek olan birikimin tüm eğitim paydaşları tarafından kazanılması amaçlandı.

24 Kasım Öğretmenler Gününde açılışı yapılan programa; Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Yıldız, Rektör Yardımcıları, YTB Başkanı Abdullah Eren, TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Rahman Nurdun ve TİKA Orta Asya ve Kafkaslar Dairesi Başkanı Dr. Ali Öztürk, Gazi Eğitim Fakültesi eski dekanları, dekanlar, müdürler, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Açılışta konuşan Başkan Yardımcımız Dr. Rahman Nurdun, “Türk dünyası tarih boyunca bağımsızlığına düşkün olmuş bir millettir. Ülkemiz Türk dünyası ile iş birliği için tüm imkânlarını seferber etmiştir” dedi.

Dr. Rahman Nurdun, konuşmasını şöyle tamamladı: “İlk ofisimizi Kırgızistan’da açtık ve faaliyetlerimize başladık. Bugün Devletimizin artan imkânları ile 150’nin üzerinde ülkede çalışmalar yürütüyoruz. Somut faaliyetlerimizle ihtiyaç sahiplerine dokunuyoruz. TİKA olarak bugün altı binin üzerinde projeyi tamamlamış bulunuyoruz. Bu vesile ile 24 Kasım Öğretmenler Gününü tebrik ediyor, programın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Programda Gazi Eğitim Fakültesi eski dekanlarına, YTB Başkanına ve TİKA Başkan Yardımcımız ile Daire Başkanımıza fidan sertifikası takdim edildi ve halk oyunları topluluğu gösteri yaptı.

 

Sonraki Haber

TİKA'dan Afganistan'daki Yetimhaneye Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'ın başkenti Kabil'de Alaaddin Kız Yetimhanesine gıda ve temizlik maddeleri ile kışlık yakacak desteğinde bulundu. Türk-Afgan Dostluk adını taşıyan Alauddin yetimhanesinde bulunan 100 ve Tehye Mesken yetimhanesinde barınan...