Haberler

09 Mart 2018

Angola’da David Bernardino Çocuk Hastanesi’ne Tıbbi Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Angola’da faaliyet gösteren Lwini Vakfı işbirliğinde Angola’da sağlık alanında ekipman desteğinde bulunuldu.

TİKA, iki ülke arasındaki mevcut dostluk ilişkilerine dayanarak, sosyal hizmetler alanında aralarındaki işbirliğini geliştirmek amacıyla, Türkiye Luanda Büyükelçiliği ve Lwini Vakfı ile işbirliği içinde, Angola’da yaşayan ve kardiyak sorunu bulunan çocukların yaşam kalitelerinin iyileştirilmesi amacıyla tıbbi donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında ultrason ekokardiyografi cihazı, el tipi nabız oksimetre, elektrokardiyografi, yenidoğanlar ile çocuklar için tansiyon aleti ve  taşınabilir pıhtı analiz makinesi temin edildi.

Bu kapsamda TİKA olarak Angola eski Cumhurbaşkanı'nın eşi Ana Paola dos Santos'un himayesinde faaliyet gösteren bir sosyal yardım derneği olan Fundaçao Lwini Vakfı işbirliğinde tıbbi cihazların kullanılması için eğitimleri verilerek TİKA tarafından temin edilen ekipmanlar hastane yetkililerine açılış töreni ile teslim edildi.

Törene Türkiye Luanda Büyükelçisi Ahmet İhsan Kızıltan, Angola Sağlık Bakan Yardımcısı Altino Matias, Lwini Vakfı Başkan Yardımcısı Joana Lina Candido ile İcra Kurulu Başkanı Alfredo Ferreira, TİKA yetkilileri Seylan İmre ile Ersan Kocabıyık, sağlık kurumu temsilcileri, vakıf üyeleri ve ihtiyaç sahibi çocuklar ve aileleri katıldı. Yetkililer törende yaptıkları açıklamada desteklerinden dolayı TİKA’ya sonsuz teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

TİKA, Somali'de Parlamento Binasını Yeniden İnşa Edecek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), iç savaş nedeniyle hasar gören Somali Parlamento binasını yeniden inşa edecek. TİKA, parlamento binasının inşasından önce Somalili milletvekillerinin kullanımı için geçici bir parlamento binası inşaatına kısa süre içinde başlayacak....