Haberler

06 Şubat 2019

Alparslan Türkeş'in Hatırası Müzede Yaşatılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla TİKA tarafından restore edilen MHP'nin kurucu Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in Lefkoşa'da doğduğu evdeki restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Koyunoğlu ailesinden Tuzlalı Ahmet Hamdi Bey ile Fatma Zehra Hanım'ın çocuğu olarak 25 Kasım 1917'de Lefkoşa'da Haydarpaşa Mahallesi Kirlizade Sokağı 13 numaralı evde doğan Alparslan Türkeş, 1933'te ailesiyle İstanbul'a geldi. Türkeş'in 16 yaşına kadar yaşadığı, Lefkoşa'nın Surlariçi yerleşimindeki ev, son kiracının evden çıkmasının ardından yıllardır bakımsız kaldığı için yıkılma tehlikesiyle karşı karşıyaydı.  KKTC Turizm ve Çevre Bakanlığı tarafından restorasyon için hazırlanan proje 2015 yılından bu yana hayata geçirilemeyince Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tadilat ve restorasyonun tamamlanması için geçen yıl TİKA'ya  talimat verdi.

Restorasyon ve tadilat çalışmaları tamamlanan evin bir müzeye dönüştürülerek Türkeş’in hatırasının yaşatılması amaçlanıyor. Müze teşhir ve tanzim çalışmaları kapsamında merhum Alpaslan Türkeş’in bizzat kullandığı eşyaların ve fotoğrafların sergilenmesinin yanında bir silikon heykel ile canlandırma yapılması ve tüm çalışmaların Mart ayı içinde tamamlanması öngörülüyor.

Türkeş'in askeri üniforması ve özel eşyaları müzeye taşınacak

 Alparslan Türkeş'in oğlu AK Parti Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş,  yaptığı açıklamada, "Babamın 1917 yılında doğduğu evin durumu Sayın Cumhurbaşkanımızın kulağına gitmiş. Sayın Cumhurbaşkanımız da bunun üzerine TİKA'ya talimat vermiş." dedi.  Müzeye dönüştürülecek binanın 1920'li yıllara ait tipik bir Kıbrıs evi olduğunu ifade eden Türkeş, "Burası bir müze olarak, kültür mirası olacak. Babamın askeri üniformasını, özel eşyalarını sergilenmek üzere bu müzeye vereceğiz." diye konuştu. Türkeş, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile geçen hafta KKTC'deki ziyareti sırasında çalışmaların devam ettiği müze evi gezme imkânı bulduklarını söyledi. Çalışmaların bitirilmesinin ardından açılış yapılmasının planlandığını aktaran Türkeş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da programının uygun olması durumunda açılışa katılabileceğini sözlerine ekledi.

Sonraki Haber

TİKA’nın Faaliyetleri Cape Town’da Tanıtıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye’nin Pretorya Büyükelçiliği tarafından Güney Afrika’da düzenlenen panelde TİKA’nın Güney Afrika’daki projeleri tanıtıldı. Panelde konuşan Türkiye'nin Pretorya Büyükelçisi Elif Çomoğlu Ülgen, Güney Afrika’da çok zengin bir Osmanlı...