Haberler

04 Ağustos 2015

Ahıskalı Raziyye Nine TİKA Eliyle Yeni Evine Kavuştu

Azerbaycan'da yaşayan Ahıska Türkleri'nin Gürcistan'daki asıl vatanlarına dönmeleri hususunda Türkiye tarafından başlatılan girişimler çerçevesinde Azerbaycan'ın Gürcistan sınırına yakın bölgesinde bulunan Şemkir iline bağlı Sarıtepe Beldesi’nde yaşayan 83 yaşındaki Ahıskalı Raziyye Hüseyinkızı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın  (TİKA) desteğiyle yeni evine kavuştu.

Azerbaycan'da yaşayan Ahıska Türkeri’nin Gürcistan'daki asıl vatanlarına dönmeleri hususunda Türkiye tarafından başlatılan girişimler çerçevesinde, söz konusu topluluk mensuplarına anayurtlarında konut temini gündeme gelmiş ve bu konuda TİKA’nın katkıları öngörülmüştü. Konuya ilişkin çalışmaların, dönüş hakkı kazanan ve fiili olarak Ahıska'ya yerleşme imkânı bulan ailelerin kesinleşmesiyle birlikte başlatılması planlanıyor. Fakat bazı ailelerin kısmen, bazılarının ise tamamen yerlerinde kalması kaçınılmaz olarak öngörülürken söz konusu ailelere verilen destek ise devam edecek.

Azerbaycan'ın Gürcistan sınırına yakın bölgesinde bulunan Şemkir iline bağlı Sarıtepe Beldesi’nde yaşayan 83 yaşındaki Ahıskalı Raziyye Hüseyinkızı 60'lı yaşında olup iki kızı da Gürcistan'a dönmeleri mümkün gözükmeyen ailelerden biri olma özelliğini taşıyor. Ailenin geçimini temin etmek üzere çalışabilecek vasıfta herhangi bir ferdi bulunmamakta olup bahse konu 3 yaşlı kadının kerpiçten yapılma bir yapı içinde köylülerin yardımı ile hayatlarını devam ettiriyorlar. 

TBMM AK Parti Uşak Eski Milletvekili Dr. İsmail Güneş, Yeni Azerbaycan Partisi Şemkir Milletvekili Melahat İbrahimkızı ve TİKA Başkan Yardımcısı M. Süreyya Er ile birlikte Sarıtepe Beldesi'nin ziyaret edilmesi vesilesiyle köylüler tarafından zo durumda bulunan aile için yardım talep edilmişti. Bu kapsamda TİKA Bakü Koordinatörlüğü tarafından mahallinde ziyaret edilen aileye Yeni Azerbaycan Partisi Şemkir Milletvekili Melahat İbrahimkızı tarafından mutad aralıklarla cüzi miktarda yardım ulaştırıldığı, ailenin mevcut koşullarda en önemli sorununun barınma problemi olduğu gözlemlendi.

Bunun üzerine vakit kaybetmeksizin bölgede gerekli izinler alınarak ivedilikle fizibilite çalışmaları başlatıldı. Bölgeye uygun olacak şekilde projeler hazırlatıldı. Kullanılan inşaat malzemesinden işçiliğine kadar gerekli hassasiyetler göz önünde tutularak tasarlanan projenin ardından yaklaşık 2 ay gibi kısa bir süre içinde söz konusu evin yapımı gerçekleştirildi. Söz konusu evin mobilya, beyaz eşya, halı, aydınlatma, su deposu, ısıtma sistemi ve ısı yalıtımına dikkat edilmiş olup kombi sistemleri ile su deposu ve 1 adet balkon ilave edildi.

Yapımı tamamlanan evin teslimine coşkulu bir kalabalık eşlik etti. Azerbaycan temasları kapsamında Azerbaycan’da bulunan TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve TBMM AK Parti Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam’ın yanı sıra, Yeni Azerbaycan Partisi Şemkir Bölgesi Milletvekili Melahat İbrahimkızı, Şemkir Bölgesi Vali Yrd. ve Yeni Azerbaycan Partisi Bölge Bşk  Fahreddin Veliyev, Şemkir Valiliği Sarıtepe Köyü Temsilcisi Famil Ceferov, Sarıtepe Köyü Belediye Bşk. Aytekin Musayeva, Yeni Azerbaycan Partisi Milletvekili Melahat İbrahimkızı’nın Yardımcısı Ruslan Cahangirov, TİKA Bakü Program Koordinatör Yrd. İsmail Gürlek’in hazır bulunduğu teslim töreninde duygulu anlar yaşandı.

Samimi bir içtenlikle dualarını esirgemeyen Ahıskalı Nine Raziyye Hüseyinkızı’nın mutluluğu gözlerinden okunuyordu.

Sonraki Haber

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam’ın Gürcistan Temasları Devam Ediyor

Çeşitli temaslarda ve açılışlarda bulunmak üzere Gürcistan’da bulunan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet Gürcistan temaslarının ikinci gününde Başkent Tiflis'te tadilatı TİKA tarafından yaptırılan engelliler merkezini ziyaret...