Haberler

24 Mayıs 2023

Afrika Birliği'nin Kuruluşunun 60. Yılında İstanbul'da Panel Düzenlendi

Afrika'da yaşam standartlarını yükseltmek için geçici ve kısa vadeli çözümler yerine kalıcı projeleri hayata geçiren Tüm Afrika’nın Dostları Derneği (TADD), 25 Mayıs Afrika Birliği'nin kuruluşunun 60. yılı sebebiyle panel düzenledi.

Afrika’nın birlik olmak için attığı ilk adım olan ve sömürgeciliğin pençesinden kurtulmak için gerçekleşen ilk hareket olan Afrika Birliği’nin kuruluşunun 60. yılında düzenlenen etkinliğe, TADD Başkanı Dr. Bilgehan Güntekin, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkan Yardımcısı Dr. Rahman Nurdun ve Afrika kıtasından gelen misafirler katıldı.

TADD, Afrika kıtasındaki ülkelerde yaşayan insanların yaşam standartlarını yükseltmek için tüm gücüyle seferber olurken, burada yaşayan insanların su, barınma, eğitim, sağlık gibi temel ihtiyaçların yoksunluğunu giderebilmek adına da, çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

25 Mayıs Afrika Birliği’nin kuruluşunun “Afrika Günü” olarak kutlanmasının 60. yılına özel düzenlenen panelde, Afrika’nın bağımsızlığı, ülkeler arasındaki birlik, sağlık ve eğitim gibi konularda nasıl daha ileri gidebileceği hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

TADD Başkanı Dr. Güntekin, “Afrika’nın sorunlarını, nasıl Afrikalılar çözer diyor ve inanıyorsak Afrika’nın tam bağımsızlığını da muhakkak ki Afrikalı kardeşlerimiz gerçekleştirecektir. Bu kardeşlerimizin bir kısmı bugün bu salonda bizimle beraberler. Geleceğin Mandela’ları, Lumumba’ları ve Thomas Sankara’ları bugün bu salonda bizimle beraberler. Öğrenci kardeşlerimin her zaman söylediğim gibi geleceğin bağımsız ve güçlü Afrika’sının mimarları kurucusu sizler olacaksınız. Afrika’nın bu tam bağımsızlık yolculuğunda Türkiye ve TADD olarak ön koşulsuz destek olmaya ve yol arkadaşlığı yapmaya hazırız.” dedi.

TİKA Başkan Yardımcısı Dr. Rahman Nurdun, burada yaptığı konuşmasında, Türkiye’nin sahip olduğu tecrübe ve birikimin Afrika kıtasının sorunlarını çözmeye yardımcı olduğunu belirtti.

Dr. Nurdun, “Meslek edindirme merkezlerinden, tarımsal kalkınma projelerine, hastane ve okul inşasından, kadın girişimciliğini desteklemeye kadar ihtiyaçlara göre projeler ortaya çıkar. Kıtanın farkındalığı artırmaya ve kıta insanı ile doğrudan temas kurmak amaçlanmaktadır. TİKA’nın Afrika faaliyetlerinde sağlık sektörü öncelikli olmaktadır. Sağlık alanında gerçekleşen projelerde, tüm kamu kurumu kuruluşları ile tüm STK’larla Türkiye'nin dost ve kardeş elinin Afrika kıtasına uzanmasında iş birliği ve koordinasyon halinde hareket edilmektedir.” ifadelerini kullandı.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kırgızistan’da Türk Mutfağının Tanıtımına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kırgızistan genelinde yayın yapan 7. Kanal’da yayınlanacak “Türk Tatları” adlı televizyon programında kullanılmak üzere mutfak malzemesi ve ekipman desteğinde bulundu. 7. Kanal stüdyosunda gerçekleşen açılış törenine TİKA Bişkek...