Haberler

25 Ekim 2015

Afganistanlı Türkoloji Mezunlarına Ankara TÖMER’de Türkçe Kursu Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) katkılarıyla Kabil Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden 12 Türkoloji Bölümü mezuna Türkçe bilgilerini geliştirmeleri ve profesyonel Türkçe eğitimi verebilmeleri kapsamında Ankara TÖMER'de kurs düzenlendi.

Kabil Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesi Türkoloji Bölümü her yıl 40 civarında mezun veriyor. Bu mezunların hayata hazırlanması ve öğretmen olarak görev yapacakların tamamlayıcı bir eğitimden geçirilmesi amacıyla bir dizi etkinlik yapılmıştı.

Afganistan’da Türkçe’nin yaygınlaştırılması ve açılacak okullarda Türkçe öğretmeni ihtiyacının karşılanması amacıyla yürütülen eğitimin sonraki yıllarda da devam etmesi planlanıyor. TİKA, Kabil Üniversitesi bünyesinde Türk dilinin yaygınlaştırılması ve eğitim gören gençlerin teşvik edilmesi amacıyla Kabil Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunlarından 12 kursiyerin Türkiye’de TÖMER’de 1 ay süreyle Türkçe’nin eğitimi ve öğretimi konusunda kapsamlı bir eğitim almaları ve düzenlenecek bir sosyal program kapsamında kursiyerlerin Türkiye’yi daha yakından tanımalarını sağlandı.

Sonraki Haber

Ürdün Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Derslikleri Yenilendi

TİKA Amman Program Koordinasyon Ofisi’nin statüsüne ilişkin anlaşmayı imzalamak üzere Ürdün/Amman'da bulunan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Başkan Yardımcısı Ali Maskan, Ürdün Üniversitesi, Yabancı Diller Fakültesi, İngilizce- Türkçe Bölümü derslikleri açılışına katıldı. Açılışa,...