Haberler

15 Ağustos 2014

Afganistan'ın Karabağ İlçesindeki Sağlık Tesisleri Güçlendirildi

Afganistan’da 175 bin kişinin yaşadığı Kabil vilayetine bağlı Karabağ ilçesinde bulunan tüm sağlık ocakları ve semt hastaneleri Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından desteklenerek Karabağlıların aldığı sağlık hizmeti kalitesi artırıldı.

TİKA tarafından Afganistan’da sağlık altyapısının geliştirilmesi ve desteklenmesi amacıyla gerçekleştirilen projelerden birisi daha tamamlanarak hizmete sunuldu. Kabil’in 44 kilometre kuzeyinde yer alan ve 175 bin nüfuslu bir ilçe olan Karabağ’ın sağlık alt yapısının güçlendirilmesi ve desteklenmesi amacıyla gerçekleştirilen projelere devam ediliyor. 2014 yılı içerisinde Karabağ’da bulunan 6 semt polikliniğine TİKA tarafından tıbbi cihaz ve donanım desteği verildi.

Karabağ’ın sağlık altyapısının güçlendirilmesi projelerine ilave olarak, içerisinde doğumhane, yoğun bakım, acil ve çocuk bölümleri bulunan 20 yataklı hastane için temin edilen tıbbi cihaz ve ekipmanlarla ilçedeki mevcut bütün tüm sağlık tesissileri güçlendirilmiş oldu.

TİKA tarafından temin edilen cihazlar ve malzemeler düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin, Karabağ İlçe Kaymakamı Abdul Same Şerif, Köy muhtarları, Karabağ İlçe Hastanesi yetkilileri ve bölge halkı katıldı.

Teslim töreninde konuşan TİKA Kabil Koordinatörü Şahin Afganistan ve Türkiye bin yıllık bir kardeşlik hukukunu paylaştığına dikkati çekerek, “Bu kardeşliği sadece Türkiye ve Afganistan’ın bildiği bir şey değil. Tüm dünya bu iki ülkenin kardeşliğine şahittir ve inanıyoruz ki bu kardeşlik bin yıl daha devam edecektir. TİKA olarak yaptığımız bu çalışmalar bir kardeşin diğerine bir hediyesi niteliğindedir” dedi. Teslim töreninde konuşan kaymakam Abdulsami Şerifi ve hastane başhekimi ile doktorlar katkılarından dolayı TİKA’ya teşekkür ederek, iki ülke arasından söz konusu işbirliklerinin devam etmesi temennisinde bulundular.

Sonraki Haber

Fildişi Sahili Bilimsel Polis Teşkilatına Teknik Malzeme Desteği

Batı Afrika’nın gelişmiş ülkelerinden Fildişi Sahili’nin Adli Polis teşkilatına, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından çeşitli teknik ekipman desteğinde bulunuldu. Dünyanın kakao üretiminde ilk sırada yer alan Fildişi Sahili, turizmin yanı sıra elmas ve...