Haberler

09 Mayıs 2014

Afganistan'daki Afetzedelere Gıda Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Afganistan’ın kuzeydoğusundaki Badahşan vilayetinin Argo ilçesinin Abi Barik köyünde meydana gelen heyelanda zarar gören 750 aileye gıda yardımında bulunuldu.

Geçtiğimiz hafta Cevizcan ve Sarıpul Vilayetlerinde meydana gelen sel felaketi sonrasında bölgeye ilk gıda yardımı Türkiye tarafından ulaştırılmıştı. Türkiye yine TİKA eliyle bu kez ülkenin Kuzeydoğusundaki Badahşan vilayetinin Argo ilçesinin Abi Barik köyünde cuma günü meydana gelen heyelanda mağdur olan Afgan Vatandaşlara acil gıda yardımında bulundu. Yardım konvoyuyla birlikte bölgeye gelen Türkiye Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Deniz Güneş Yeşildağ ve TİKA Mezar-i Şerif Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan, bölgede incelemelerde bulunduktan sonra yardım paketleri halka dağıtıldı.

Türkiye Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Yeşildağ konu ile ilgili yaptığı açıklamada, toprak kaymasının ardından bölgedeki durumu görebilmek ve TİKA’nın yardımlarını teslim etmek için geldiklerini belirtti. Felaketin çok üzücü ve bölgedeki insanların zor durumda olduğunu ifade eden Türkiye Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Yeşildağ, Türkiye ile Afganistan arasındaki dayanışmanın devam edeceğini söyledi.

TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Karadoğan’da yaptığı açıklamada, meydan gelen bu felaketten çok büyük üzüntü duyduğunu belirterek, geçen hafta Cevizcan ve Sarıpul Vilayetlerinde meydana gelen sel feleketinde Türkiye’nin TİKA eliyle bölgeye gıda yardım ulaştıran ilk ülke olduğunu, burda yaşanan felakette de Türkiye’nin bölgeye yardım için koşan ülkelerin başında geldiğini söyledi.

Olaydan hemen sonra TİKA tarafından işletilmekte olan Talokan ve Hoca Bahauddin Klinikleri Koordinatör Doktoru Hamiduddin Yoldaş’ın bir ambulans ve doktorlar eşliğinde bölgeye yönlendirildiğini ifade eden TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Karadoğan, bunların afetzedelere tıbbi müdahele ve ilaç desteğinde bulunduğunu söyledi. Gıda yardımlarının dağıtımında sorun yaşanmaması için görevlendirdikleri heyet tarafından yardım dağıtılacak 750 ailenin tespit edildiğini ve içinde un, prinç, yağ, şeker, kuru çay ve makarna gibi gıda malzemelerinin bulunduğu çuvalların halka dağıtıldığını belirten TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Karadoğan, TİKA’nın sadece böyle üzücü günlerde değil her zaman dost ve kardeş Afgan halkının yanında olacağını kaydetti.

Afgan yetkililer ise yaptıkları açıklamalarda dost ve kardeş ülke Türkiye’nin sadece iyi günde değil kötü gündede Afgan halkının yanında olduğunu belirterek, yapılan bu gıda yardımından TİKA’ya teşekkürlerini dile getirdiler.

Sonraki Haber

I.uluslararası Ortadoğu Sempozyumu Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler'in Katılımıyla Gerçekleştirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın destekleriyle Kırıkkale Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Ortadoğu’da Süreklilik ve Değişim konularının yer aldığı I. Uluslararası Ortadoğu Sempozyumu Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler’in katılımıyla gerçekleştirildi. TİKA desteğiyle Kırıkkale Üniversitesi’nin ev...