Haberler

03 Temmuz 2014

Afganistan’Da Sağlik Alaninda Faaliyetler Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Afganistan’ın Kabil Vilayeti Bagrami İlçesinde bulunan Şiveki BHC Kliniği, Bagrami BHC Kliniği ve Kamari BHC Kliniği’ne tıbbi ekipman ve malzeme desteğinde bulunuldu.

TİKA’nın Afganistan’da sağlık sektörünün geliştirilmesi ve desteklenmesine yönelik çalışmaları devam ediyor. Bu çerçevede TİKA tarafından Kabil Vilayeti Bagrami İlçesinde bulunan Şiveki BHC Kliniği, Bagrami BHC Kliniği ve Kamari BHC Kliniği’ne tıbbi ekipman ve malzeme desteğinde bulunuldu.

Kabil Vilayeti Bagrami İlçesinde bulunan Şiveki BHC Kliniği, Bagrami BHC Kliniği ve Kamari BHC Kliniği İlçede yaşayan halka sağlık hizmeti sunuyor. Bölge halkı için büyük önem taşıyan anılan kliniklere TİKA tarafından tıbbi ekipman ve malzeme desteğinde bulunuldu. Afganistan Halk Sağlığı Bakanlığı’nın ilgili mevzuatlarına uygun temin edilen tıbbi ekipman ve malzemeler klinik sorumlularına düzenlenen törenle teslim edildi.

Törene Kabil Valiliği yetkilileri, TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin, Askeri Ateşe Kurmay Albay Aşkın Gençaslan, TİKA Kabil Koordinatör Yardımcısı Abdurrahman Sibğatullah Toprak, Bagrami İlçe Kaymakamlığı yetkilileri, Bagrami İlçe Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, İlçe Kalkınma Şura Temsilcileri, klinik sorumluları, doktor ve sağlık görevlileri, çevre köy muhtarları ve bölge büyükleri katıldı.

Kabil’in güneydoğusunda yer alan Bagrami İlçesinin toplam 250.000 nüfusu bulunuyor. Halk genel olarak tarım ve hayvancılıkla meşgul olup, son dönem kuraklıklar çiftçileri olumsuz olarak etkilemişti. 7 adet sağlık merkezinin bulunduğu ilçeye TİKA tarafından verilen destekle birisi daha önce olmak üzere ilçedeki yedi sağlık ocağından dördü donatılmış oldu.

Teslim töreninde açıklamada bulunan Valilik ve Kaymakamlık yetkilileri, TİKA aracılığıyla yapılan Türk yardımlarının artarak devam ettiğini belirterek, desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler. Diğer devletler tarafından yapılan yardımların aksine Türk yardımlarının gönülden yapıldığını belirten yetkililer, Türk Afgan ilişkilerinden övgüyle bahsederek, bu ilişkilerin gelişmesinde TİKA’nın katkısının büyük olduğunu dile getirdiler.

TİKA Kabil Koordinatörü Şahin ise Afganistan’daki TİKA faaliyetleri ile ilgili bilgiler vererek, söz konusu malzeme ve tıbbi ekipmanların hayırlı olması dileğinde bulundu. Tören TİKA Koordinatörüne ve misafirlere teşekkür mektubundan oluşan plaketlerin verilmesi ile sona erdi. TİKA tarafından gerçekleştirilen söz konusu projeyle yaklaşık 70.000. kişiye sağlık hizmeti sunulması planlanıyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Türkmenistan Kültür Haftası Etkinliklerine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Türkmenistan Kültür Haftası etkinliklerine Tunus ve Kenya’dan katılım sağlandı. Geçtiğimiz yıl Avaza Milli Turizm Bölgesinde ilki düzenlenen Türkmenistan Kültür Haftası etkinlikleri bu yıl Türkmenistan’ın kuzeyinde yer alan Daşoğuz’da...