Haberler

27 Şubat 2017

Afganistan Sağlık Personeline Acil Sağlık Eğitim Programı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Afganistan Halk Sağlığı Bakanlığı’nda görev yapan personele “Acil Sağlık Eğitim Programı” düzenlendi.

TİKA Afganistan’da gerçekleştirdiği sağlık projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Afganistan genelinde sağlık alanında önemli projeleri hayata geçiren TİKA, Afganistanlı sağlık çalışanlarının mesleki eğitimine yönelik eğitim programlarına destek vermeyi sürdürüyor.

TİKA ile T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliği ile Afganistan Halk Sağlığı Bakanlığı’nın 22 personeline İzmir Urla Uluslararası Acil Afet Eğitim ve Simülasyon Merkezinde “Acil Sağlık Eğitim Programı” düzenlendi. 2005 yılında imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Afganistan İslam Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık Alanında İşbirliğine Dair Anlaşma” kapsamında değişik altbaşlıklarda düzenlenen acil sağlık hizmetinin kalitesinin arttırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda Türkiye’nin deneyimlerinin dost ve kardeş ülkeye aktarılması hedefleniyor.

Program kapsamında İzmir İl Sağlık Müdürlüğünde ikişer haftalık saha gezileri ve simülasyon maketleri üzerinden uygulamalı eğitimler düzenleniyor. Eğitim programı çerçevesinde düzenlenen ziyaretin öncesinde TİKA Kabil Koordinatörlüğüne gelen heyet, TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin ile de görüşerek, iki kurum arasında başlayan işbirliğinin koordinasyonunun da TİKA’nın eliyle gerçekleştirilmesinin önemine dikkat çekti.

Daha sonraki dönemlerde de tekrar edilmesi planlanan eğitimler sağlık sistemi yetersiz olan Afganistan’da çok önemli bir boşluğu dolduruyor.

Sonraki Haber

Nijerli Uzmanlara Yenilenebilir Enerji Eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) işbirliğinde Nijer Cumhuriyeti Enerji ve Petrol Bakanlığı uzmanlarına güneş enerjisi...