Haberler

16 Temmuz 2019

Afganistan Mezarı Şerif’te 15 Temmuz Şehitlerini Anma Fotoğraf Sergisi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  tarafından, Belh Üniversitesi  Türkoloji ( Türkçe ve Özbekçe) Bölümü Kütüphanesinde “ 15 Temmuz Demokrası ve Milli Birlik Günü, 15 Temmuz Şehitlerini Anma Fotoğraf Sergisi”  düzenlendi.

Fotoğraf Sergisinin açılışına T.C.Mezarı Şerif Başkonsolosu Şevki Seçkin ALPAY,Belh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Abdul Jabbar Şeyhzade,  Edebiyat Fakültesi Dekanı Abdulahad Sawab, Türkoloji Bölüm Başkanı Ziya Kayseri, Misafirler ve Türkoloji Öğrenci ve Öğretmenleri katıldı.

Kuranı Kerim Tilaveti ile başlayan açılış töreni, saygı duruşu ve iki ülke milli marşlarının okunması ile devam etti. Sonrasında söz alan TİKA Mezarı Şerif Koordinatörü Zühtü ÇAL, 3 yıl önce hain FETÖ terör örgütünce sahnelenen darbe girişiminin etki ve sonuçları konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla fotoğraf sergisi düzenlendiğini belirtti.

Mezarı Şerif Başkonsolosu Şevki Seçkin Alpay yaptığı konuşmada akamete uğratılan darbe girişiminin üzerinden 3 yıl geçtiğini, Fetö Terör örgütü faaliyetlerinin Türkiye ayağında gereken adımların atıldığını ancak Fetö’nün uluslararası arenada yıllardır faaliyette bulunması nedeniyle diğer ülkelerinde dikkatli olması gerektiğini belirtti.

15 Temmuzu anlatan Farsçaya çevrilmiş çeşitli videoların gösterilmesiyle açılış töreni sona erdi. Fotoğraf Sergisi ve video gösterileri 3 gün boyunca üniversite öğrencilerine sunulacak.

Sonraki Haber

Romanya'da 251 Şehit Anısına 251 Fidan Dikildi

Romanya'nın başkenti Bükreş'te, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki hain darbe girişimi sırasında şehit olan 251 kişi anısına 251 fidan dikildi. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Türkiye'nin Bükreş Büyükelçiliği ile Türk...