Haberler

13 Nisan 2015

Afganistan Kabil'de Bulunan Nazo Ana Lisesi'ne Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afganistan’ın Kabil vilayetinde bulunan Nazo Ana Okulu’na donanım desteğinde bulundu.

TİKA Afganistan’da eğitim projelerine hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından eğitim altyapısının zayıf olduğu Afganistan'da kısıtlı imkanlarla eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdürmeye çabalayan Nazo Afgan Okulu’nun bilgisayar laboratuvarına 20 adet masaüstü bilgisayar ile masa ve sandalyeleri, bir adet yazıcı, bir adet projeksiyon cihazı ile perdesi, biyoloji laboratuvarı için mikroskop ile deney malzemeleri ve 100 adet öğrenci sıra masası ve bir adet acil ilk yardım seti desteğinde bulunuldu. Ayrıca 156 öğretmene ve 200 öğrenciye birer adet Kuran-ı Kerim dağıtıldı.

Nazo Ana Okulunda 5.500 öğrenci üçlü vardiyalar ile 100 derslikte eğitim görüyor.

Teslim törenine okul müdiresi Diyana Azizi, TİKA Kabil Program Koordinatörü Süleyman Şahin, Afganistan İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Seçilmiş Birinci Yardımcısı Abdurraşid Dostum’un danışmanlarından Sancer Karger, 16. Eğitim Bölge Müdürü Muhammed Naim Sıdıki, Okul yetkilileri, basın mensupları ve öğrenciler katıldı.

Okulda konuşma yapan 16. Eğitim Bölge Müdürü Muhammed Naim Sıdıki, TİKA tarafından yapılan yardımlardan dolayı teşekkür ederek yardımların devamını diledi.

TİKA Kabil Program Koordinatörü Süleyman Şahin yaptığı konuşmada, Afganistan ve Türkiye arasındaki dostluk bağları bugünden 90 yıl önce Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve Gazi Amanullah KHAN döneminde resmi olarak başladığını ve din, kültürel ve kardeşlik bağlarımızı içine alan tarihi dostluğumuzun asırlar önceden bu yana devam ettiğini belirtti. Şahin konuşmasının devamında TİKA’nın Afganistan’daki projelerinin hız kesmeden devam edeceğini ifade etti.

Sonraki Haber

Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdiç, TİKA İki Ülke Arasında Köprü Görevi Görüyor

Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdiç, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın ülkedeki kültürel ve tarihi mirasın onarımı için önemli işler yaptığını ve iki ülke arasında kültür köprüsü görevi gördüğünü ifade etti.  Bosna Hersek Başbakanı Denis Zvizdiç, Türkiye'nin...