Haberler

02 Ocak 2014

Afganistan İslam Sakafat ve Kültür Merkezi'ne Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Afganistan’da eğitim, öğretim ve kültür alanında faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşu olan Afganistan İslam ve Sakafat Kültür Merkezi’ne ekipman desteğinde bulundu.

Afganistan Adalet Bakanlığı’na bağlı bir kurum olarak, 2010 yılından bu yana resmi faaliyet gösteriyor. Afganistan İslam Sakafat ve Kültür Merkezi, Afganistan’ın Kunduz, Kunar, Celalabad, Host, Lağman, Hilmend, Bağlan ve Kabil vilayetlerinde toplam 12 şubesi ile yaklaşık 6.000 Afgan gence kimya, biyoloji, matematik, geometri, fizik, coğrafya, tarih dersleri, Kuran-ı Kerim tilaveti, tefsir, tecvid, fıkıh, ahlak, dil ve bilgisayar eğitimi gibi alanlarda hazırlayıcı ve destekleyici eğitim veriyor. Eğitim merkezlerinde ayrıca, kadınlara yönelik olarak terzilik kursları, özürlülere yönelik olarak marangozluk kursları ve yaşlılara yönelik olarak okuma-yazma kursları düzenlenerek meslek edindirme faaliyetleri de yapılıyor. Söz konusu eğitim ve öğretim faaliyetlerinden ihtiyaç sahibi Afgan halkı ücretsiz olarak yararlanıyor.

Afganistan Aşiret ve Kabilelerden Sorumlu Müşavir Bakanlığı’nın talebi üzerine Afganistan İslam Sakafat ve Kültür Merkezi’nin Kabil, Hilmend, Host ve Kunar Vilayetlerinde bulunan şubelerine ekipman desteğinde bulunuldu. İhtiyaç duyulan sıra-masa, yazı tahtası, bilgisayar masası, bilgisayar donanımı, kitaplık olmak üzere eğitim ekipmanı ile mobilyalar TİKA tarafından temin edilerek düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi. Törene, Afganistan Aşiret ve Kabilelerden Sorumlu Müşavir Bakanı ve İslam ve Sakafat Kültür Merkezi Başkanı Vahidullah Sabawoon, TİKA Kabil Program Koordinatör Vekili Abdurrahman Sibğatullah Toprak, Sakafat ve Kültür Merkezi bölge temsilcileri katıldı.

Afganistan Aşiret ve Kabilelerden Sorumlu Müşavir Bakanı ve İslam ve Sakafat Kültür Merkezi Başkanı Sabawoon, törende yaptığı konuşmada Türkiye ile Afganistan arasında mevcut olan dostluk bağlarının eski yıllara dayandığı ve günümüze dek devam ettiğini belirtti. Sabawoon, Türkiye tarafından TİKA aracılığıyla yapılan yardımlardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, TİKA’nın 2004 yılından bu yana Afganistan’da çıkar gözetmeden faaliyetlerini sürdürdüğünü belirtti. Sabawoon, özellikle de eğitim ve sağlık alanlarında Türkiye tarafından Afganistan halkına yapılan tüm destekleri memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Sonraki Haber

Somali Tarım Okulu 9. Dönem Mezunlarını Verdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve İHH İnsani Yardım Vakfı işbirliğinde Somali’de tarımsal kapasitenin artırılmasına yönelik  kurulan Somali Tarım Okulu 9. Dönem mezunlarını verdi. Somali Tarım Okulu, Somali’de kuraklığa önlem almak ve sahip olunan...