Haberler

29 Mayıs 2015

Afganistan'daki Sel Mağdurlarına Gıda ve Çadır Yardımı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’da yaşanan selden etkilenen ailelere gıda ve çadır yardımında bulunuldu.

Afganistan’ın kuzeyindeki Tahar vilayetinin merkezine 35 km. uzakta olan Rustak ilçesine bağlı Köktaba köyünde selden zarar gören 31 aileye TİKA tarafından gıda ve çadır yardımı yapıldı. TİKA tarafından temin edilen gıda malzemeleri ve çadırlar  Kaymakam, Afet Müdürü, TİKA yetkilileri, yerel basınında katıldığı törenle sel mağdurlarına teslim edildi.

Konuyla ilgili AA muhabirine açıklama yapan TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan, yaşanan sel felaketinden dolayı büyük üzüntü duyduklarını belirterek, olayı duyduktan kısa bir süre sonra harekete geçtiklerini ve çok hızlı bir şekilde yardımı köy halkına ulaştırdıklarını söyledi.

Yapılan acil gıda yardım paketlerinin içinde ailelerin 2 aylık ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde un, pirinç, yağ, şeker, tuz, ve makarna gibi gıda malzemelerinin bulunduğunu ifade eden Karadoğan, ayrıca sel mağdurlarına yaklaşık 130 kişinin konaklayabileceği dörder kişilik 4×6 metre genişliğinde, 1,80 cm yüksekliğinde ve su geçirmez çadırlar verildiğini ifade etti.

Karadoğan, TİKA olarak geçen sene Cevizcan ve Badahşan Vilayetlerinde meydana gelen büyük doğal afetlerde de ilk yardıma koşan ülkenin Türkiye olduğunu belirterek, TİKA’nın dost ve kardeş Afgan halkının iyi gününde de kötü gününde de her zaman yanında olacağını söyledi.

Afganistan’da uzun yılardır yardım faaliyetlerini sürdüren, Afganistan’ın kalkınmasına imarına yönelik başta eğitim, sağlık ve tarım olmak üzere her alanda birçok projeyi hayata geçiren ve projelerine aynı hızla devam eden TİKA, Türkiye’nin yüz akı olmaya devam ediyor. 

Yaklaşık iki hafta önce Tahhar vilayetinde aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen sel felaketinde 8 kişi hayatını kaybetmişti.

 

Sonraki Haber

Lübnan'da Türkçe Öğretimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Lübnan’da Türkçe öğretiminin artırılmasına yönelik 3 adet tam donanımlı Türkçe sınıfı kurulmasına destek verdi. Lübnan’da son yıllarda hem Türkmenlerin hem de diğer grupların ülkemize olan ilgi ve yakınlıklarının artmış olması...