Haberler

08 Haziran 2020

Afganistan'da TİKA Kursiyerleri Maske Üretimine Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından Afganistan’ın Faryab vilayetinin Andhoy ilçesinde kurulan meslek edindirme kursunu bitiren Afgan kadınlar, Afganistan’ın KOVİD-19 salgınla mücadelesine destek vermek üzere maske ve sağlık kıyafeti üretimine başladı.

Afganistan’ın Faryab Vilayeti Andhoy İlçesi’nde geçtiğimiz yıl TİKA tarafından kadınlara yönelik 6 ay süreli terzilik ve buna benzer gibi çeşitli meslek kollarını kapsayan kursu tamamlayan kadınlar, öğrendikleri mesleklerini ilk defa uygulama alanı buldular.

Tüm dünyayı saran salgından korunmanın en iyi yollarından olan ve her geçen gün maske kullanımının arttığı ve yeteri kadar bulunulamaması nedenlerinden dolayı Afganistan’ın salgınla mücadelesine destek vermek üzere Andhoy Meslek Edindirme Kursu mezunları tarafından tüm malzemeleri TİKA tarafından desteklenmek üzere maske üretimine başlandı.

Yaklaşık 3 ay sürmesi planlanan kurs boyunca 50 bin adet maske, bin adet doktor önlüğü ve sağlık personeli için bin adet tulum üretilmesi hedefleniyor.

 

Sonraki Haber

Bangladeş’e Kovid-19 ile Mücadele Kapsamında Tıbbı Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kovid-19 ile mücadele kapsamında Bangladeş Sağlık Bakanlığı’na tıbbı malzeme desteği sağladı. 2014’den beri Bangladeş’te faaliyet gösteren TİKA, başta kalkınma ve insani projeler olmak üzere birçok projeyi hayata geçirdi....