Haberler

24 Şubat 2014

Afganistan Atatürk Çocuk Hastanesi Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde, Afganistan Atatürk Çocuk Hastanesi personelinden oluşan 8 kişilik heyete Ankara Atatürk Araştırma ve Eğitim Hastanesi’nde eğitim verildi.

TİKA ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Afganistanlı doktor ve hastane yöneticilerinin eğitimleri devam ediyor. Bu kapsamda, Kabil’de bulunan Atatürk Çocuk Hastanesi görevlilerinden oluşan 8 kişilik heyetin, eğitimleri Ankara Atatürk Araştırma ve Eğitim Hastanesi’nde gerçekleştirildi. Kabil’de pediyatri alanında çocuklara hizmet veren tek hastane olan Atatürk Çocuk Hastanesi, 20 dakikada bir kadının doğum yaparken hayatını yitirdiği, her gün 5 yaş altı 700 çocuğun ölümünün istatistiklere girdiği Afganistan şartlarında hizmet veriyor.

Afganistan’da sağlık alanında daha iyi şartlarda hizmet verilmesi kapsamında TİKA sağlık alanında proje ve faaliyetlere önem veriyor. Bu çerçevede TİKA ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Afganistanlı sağlık personeline yönelik düzenlenen eğitim programları Afganistan’da sağlık alanında kapasitenin artırılması adına büyük önem taşıyor.

TİKA ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Ankara Atatürk Araştırma ve Eğitim Hastanesi’nde düzenlenen söz konusu eğitim programı hastane yönetimi, hasta sevk sistemi yönetimi, ilaç ikmali yönetimi konularında gerçekleştirildi. Eğitimi başarıyla tamamlayan Kabil Atatürk Çocuk Hastanesi personeli TİKA ve Sağlık Bakanlığı işbirliğinde hazırlanan sertifikalarını almaya hak kazandılar. Afganistanlı heyet söz konusu eğitim kendilerine sağladığı katkılardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, desteklerinden dolayı TİKA ve Sağlık Bakanlığı’na teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

Senegal'de Mbacke Bölgesi Daaralarına Malzeme Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Gerede Belediye Başkanlığı işbirliğinde, Senegal’in Mbacke Belediyesi sınırları içerisinde bulunan Daara adı verilen yatılı okullara, fiziki koşulların iyileştirilmesi kapsamında, malzeme desteğinde bulunuldu. Daaralar, Batı Afrika’da yaygın olarak görülen...