Haberler

06 Mart 2020

Afganistan Arşiv Heyetine Mesleki Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle, Afganistan Milli Arşiv İdaresi Başkanlığı heyeti, T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Osmanlı Arşivini ziyaret etti.

Afganistan Milli Arşiv İdaresi heyetine, Osmanlı Arşivleri Dairesi Başkanlığında, tarihi eserlerin ve evrakların saklanması, ilaçlanması ve korunması alanlarında 23-29 Şubat tarihlerinde eğitim verildi. Afgan heyeti, Türkiye Yazma Eserler Kurumunu ziyaret ederek içerisinde bulunan şifahane, dijitalleştirme, depolama ve kütüphaneyi yakından görme fırsatı elde etti. Ayrıca Afganistan Arşiv İdaresi Başkanı Mohammad Afsar Rahbeen, Devlet Arşivleri Başkanlığı ve TİKA yetkilileri ile resmi görüşme gerçekleştirdi. 

Program kapsamında, Arşiv İdaresi Başkanı, Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsüne, Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörlüğüne ziyaretler gerçekleştirdi. Ayrıca Konya Yazma Eserler Bölge Müdürlüğünün mesleki tecrübelerini de yerinde gözlemlediler.

Afganistan Arşiv İdaresinde 6.000’den fazla el yazması eser bulunduğunu ve kırk yıldır süren savaş ortamına rağmen bu eserlerin muhafaza edildiğini belirten Arşiv Başkanı Rahbeen, bu kıymetli eserlerin geleceğe taşınabilmesi için Türkiye’de gördükleri eğitimin, kurumlarının mesleki kapasitesini geliştirebilmesi adına çok önemli olduğunu vurguladı. Rahbeen ayrıca kurumlar arası işbirliğinin devam etmesini arzuladığını belirterek, heyetine sağlanan eğitimden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bosna Hersek’te Anne ve Çocuk Sağlığına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek’teki Travnik Hastanesine kuvöz ve EKG cihazı desteğinde bulunuldu.  Bosna Hersek’te 1899 yılından bu yana faaliyet gösteren Travnik Hastanesine TİKA tarafından bebek ölümlerinin azaltılması amacıyla kuvöz...