Haberler

05 Eylül 2023

Afganistan’ın Sağlık Altyapısına TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Farah vilayetinde bulunan Farah Devlet Hastanesine ‘Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi’ kuruldu.

Farah vilayetinin sağlık altyapısındaki eksiklikler, özellikle çocuk hastalar için büyük bir tehlike oluşturuyordu. Farah Devlet Hastanesi'nde çocuk yoğun bakım ünitesinin bulunmaması, kritik durumdaki çocuk hastaların daha büyük merkez vilayetlere sevk edilmesine neden oluyordu. Ancak bu sevkler sırasında ulaşım zorlukları yaşanıyor ve yılda yaklaşık 100 çocuk, hastanelere ulaştırılamadan hayatını kaybediyordu.

Bu durumu çözüm getirmek amacıyla TİKA tarafından Farah Devlet Hastanesine içerisinde, tıbbi cihazların ve sarf malzemelerinin (renkli x-ray yazıcısı, EKG ünitesi, ultrason, solunum ve defibrilatör cihazları, hasta başı monitörleri, radyant ısıtıcısı, hasta yatakları, bebek kuvözleri) bulunduğu çocuk yoğun bakım ünitesi kuruldu.

Yoğun bakım ünitesinin açılış törenine; Farah İl Sağlık Müdürü İhsanullah Şakir, TİKA Herat Koordinatörü Arafat Deniz ve hastane yöneticileri katıldı.

Farah İl Sağlık Müdürü Şakir ve hastane yöneticileri, sağladığı desteklerden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini sundular.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kazakistan’da Türkçe Eğitimine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kazakistan’ın Çimkent şehrinde faaliyet gösteren Güney Kazakistan Devlet Pedagoji Üniversitesi bünyesinde modern bir Türkçe sınıfı kuruldu. Türkçe sınıfının açılış töreni, Kazakistan’daki yeni eğitim döneminin başlama tarihi olan...