Haberler

26 Haziran 2015

Afganistan’ın Mezarı Şerif Şehrinde Türkçe Kursları Açıldı

Afganistan'da çeşitli alanlarda birçok projeyi hayata geçiren Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, (TİKA) ülkenin kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentinde Sultan Raziye Kız Lisesi ve Mevlana Celaleddini Belkhi Liselerinde Türkçe kursu açtı.

TİKA Afganistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Afganistan’da özellikle eğitim alanında önemli projelere imza atan TİKA, ülkenin kuzeyindeki Mezar-ı Şerif kentinde Sultan Raziye Kız Lisesi ve Mevlana Celaleddini Belkhi Liselerinde Türkçe kursu açtı. Söz konusu düzenlenen törenle hizmete açıldı. Sultan Raziye Kız Lisesi'nde düzenlenen törene  Belh İl İktisat Müdürü Abdurrahman Samadi, Belh il Eğitim Müdürü Mevlevi Abdulaziz Aziz, TİKA Mezar-i Şerif Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan  ve kursiyerler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Belh il Eğitim Müdürü Aziz, Türkiye'nin geçmişte İslam'ın merkezi olduğunu tarihi okuyan herkesin bildiğini, eskiden İslam dünyasının, Türkiye'nin çevresinde toplandığını söyledi. Afganistan ile Türkiye'nin arasındaki dostluğun çok eskilere dayandığını ifade eden Aziz, Türkiye devleti ve halkının, Afganistan halkının yaralarını sarmak için her zaman çaba gösterdiğini belirtti.

Aziz, Türkiye'nin, eğitim alanında da çok gelişmiş bir ülke olduğunu, Afganistan'ın da Türkiye'deki eğitim sistemini örnek alması gerektiğini kaydetti.  Belh il Eğitim Müdürü Aziz Türkçe kursunun açılmasına destek veren TİKA’ya teşekkürlerini iletti. 

TİKA Mezar-i Şerif Koordinatörü Karadoğan da bir ülkenin gelişmesinin eğitimden geçtiğini, bu amaçla Türkiye'nin TİKA eliyle Afganistan'da 90'a yakın okul inşa ettiğini ve eğitim alanında birçok projeyi hayata geçirdiğini vurguladı.

Ülkelerin birbirleriyle temas kurmasındaki en önemli araçlardan birinin dil olduğunu aktaran Karadoğan, ''Yaklaşık 8 bin 500 yıllık bir geçmişe sahip olan Türkçe, aynı zamanda dünya dilleri arasında en eski tarihe sahip olan dildir, dünyada en çok konuşulan beşinci dil olan Türkçe, dünyadaki en zengin dillerden biridir'' diye konuştu.

Karadoğan, dünyada yaklaşık 220 milyon kişinin Türkçe konuştuğunu, ilerleyen zamanlarda Türkçenin dünyada en çok konuşulan dillerden birisi olacağına  inandığını söyledi. Afganistan'daki öğrencilerin Türkçe'ye olan ilgisini gördükten sonra kurs açma kararı verdiklerini dile getiren Karadoğan, kursların 6 ay süreceğini, giriş ve temel seviyelerde ders verileceğini, ve  kurs sayesinde 150 kız ve erkek öğrencinin Türkçe öğreneceğini bildirdi.

Törenin sonunda öğrencilerin eğitim süresince okuyacağı kitaplar dağıtıldı.

                

Sonraki Haber

Özbekistan’da Uluslararası Hematoloji Kongresi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Hematoloji ve Kan Nakli Bilimsel Araştırma Enstitüsü, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Hematolojik Onkoloji Derneği işbirliğinde Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Günümüz Koşullarında Hematoloji ve Transfüzyon Biliminin Geliştirilmesi...