Haberler

14 Aralık 2023

Afganistan’da “Yeni Medya Habercilik Eğitimi” Düzenlendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Afganistan Eğitim Enstitüsü iş birliğinde Herat kentinde, “Yeni Medya Habercilik Eğitimi” programı düzenlendi.

Kentin önde gelen gazetecilerinin eğitmen olarak katıldığı programda, temel gazetecilik, medya okuryazarlığı ve mobil gazetecilik alanlarında bilgiler paylaşıldı.

Aralarında üniversite öğrencileri ve genç medya çalışanlarının bulunduğu toplam 50 kişi eğitimlerden faydalandı.

Eğitimi başarıyla tamamlayan genç gazetecilere, meslek yaşamlarında kullanabilmeleri amacıyla telefon ayaklığı ve taşınabilir mikrofon temin edildi.

TİKA Herat PKO Kütüphanesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen “Yeni Medya Habercilik Eğitimi” programının sertifika törenine, Herat Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Başkanı Neciburrahman Hadid, TİKA Herat Koordinatörü Arafat Deniz, Miraç Radyo Televizyonu Kanalı Sorumlusu Habibullah Ferahi, Afganistan Eğitim Enstitüsü Müdürü Ali Ahmet Zerrin, Tolo ve Aryana televizyon kanallarının temsilcileri ve birçok muhabir katıldı.

Böylece tecrübeli gazeteciler ile genç muhabirler arasında bir tanışma, fikir alışverişi ve tecrübe paylaşımına dönük bir oturum da gerçekleştirildi.

Törende söz alan TİKA Herat Koordinatörü Deniz, ülkede yaşanan zorlu süreçte birçok gazetecinin Afganistan’dan ayrılarak başka ülkelere göç ettiğini ve ülkede yetişmiş muhabir sayısının azaldığına dikkati çekti. Muhabirlik eğitimini önemsediklerini belirten Deniz, “Basının bir yönü de bilinç ve eğitimi desteklemesidir. Bu eğitime de zaten çok talep oldu. 300 kişi içinden 50 kişiyi seçmek durumunda kaldık.” ifadelerini kullandı.

Herat Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Başkanı Hadid de bu eğitimin istihdam ve uygulama imkânı taşıması açısından faydalı olduğunu belirterek Türkiye ve TİKA’ya teşekkür etti.

Sonraki Haber

TİKA'dan Bosna Hersek'teki Hemodiyaliz Hastalarına Araç Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Lukavac şehrinde sağlık hizmetleri sunan Lukavac Sağlık Evi’ne hemodiyaliz hastalarının taşınması hizmetinde kullanılması amacıyla servis aracı temin edildi. TİKA, 1984'ten bu yana faaliyet gösteren; 280 kişinin çalıştığı,...