Haberler

29 Mayıs 2023

Afganistan’da Uzaktan Eğitime TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Uluslararası Islah Televizyon Kanalına uzaktan eğitim için sınıf sahnesi kurdu.

Afganistan genelinde ortaokul ve lise derslerinin yayınlarını yapan Uluslararası Islah Televizyon Kanalı’nda çekimlerin yapılacağı sınıf konseptinde hazırlanan stüdyo sahnesi oluşturuldu.

TİKA tarafından sağlanan bu sınıf ortamı, eğitim araçları ve gereçleriyle birlikte fizik, kimya ve biyoloji laboratuvarı malzemeleriyle donatıldı.

Proje sayesinde eğitime erişimi olmayan kişiler, ev ortamında derslerini takip edebilecekler.

“Evde Ortaokul ve Lise Eğitimi” programının ilk çekiminin yapıldığı törene; TİKA Herat Koordinatörü Arafat Deniz, Uluslararası Islah Televizyon Kanalı Müdürü Neciburrahman Hedid, Ayende Sazân Okulları yöneticileri ve öğretmenleri katıldı.

Program da söz alan TİKA Herat Koordinatörü Deniz, çeşitli sebeplerden dolayı eğitim imkânlarına erişemeyen ortaokul ve lise öğrencileri için alternatif bir eğitim modeli olduğunu kaydetti.

Uluslararası Islah Televizyon Kanalı Müdürü Hedid ise Türkiye’nin ülkelerinde yapmakta oldukları projelerden dolayı TİKA’ya teşekkür etti. TİKA’nın özellikle kalkınma ve kapasite geliştirme alanındaki desteklerini takdir ettiklerini ifade eden Hedid, TİKA’nın vermiş olduğu destek ile bir yıl boyunca televizyon kanalları üzerinden eğitim sunmayı planladıklarını belirtti.

Sonraki Haber

TİKA, Ahıska Türkleri’ne Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Gürcistan’a dönen Ahıska Türkleri’ne yönelik Tarımsal Kalkınma Projesi’ni hayata geçirdi. Gürcistan'ın ekonomisine büyük katkı sağlayan sektörlerden biri olan tarım ve hayvancılık, Ahıska bölgesinin iklim ve toprak yapısıyla uyumlu...