Haberler

20 Kasım 2017

Afganistan’da Semengan Üniversitesinin Fen Laboratuvarları Hizmete Açıldı

Afganistan’ın kuzey bölgesinde yer alan Semengan Vilayetinin merkezi Aybek’te 3 fakültenin 14 bölümünde 3 bin öğrencinin eğitim gördüğü Semengan Üniversitesinin Kimya, Fizik ve Biyoloji Bölümlerine fen laboratuvarları Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından kurularak hizmete açıldı.

Semengan Üniversitesi fen fakültesinde eğitim alan öğrenciler aldıkları teorik eğitimi pratiğe dönüştürecek laboratuvarlardan yoksun bir şekilde eğitim görüyordu. Kısıtlı imkânlarla eğitim gören öğrencilerin daha iyi ve kaliteli bir eğitim ortamına kavuşması amacıyla TİKA söz konusu üniversitede fizik, kimya ve biyoloji bölümlerine laboratuvarlar kurdu. Bu kapsamda TİKA tarafından kurulan laboratuvarların açılış töreni Semengan Üniversitesi toplantı salonunda Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Türkiye ve Afganistan Milli Marşları okundu.

Törene Semengan Valisi Abdul Kerim Haddam, Semengan Üniversitesi Rektörü Muhammed Nazari, TİKA Mezar-ı Şerif Program Koordinatörü Zeki Bulduk, Semengan emniyet yetkilileri, akademisyenler,  basın mensupları, davetliler ve öğrenciler katıldı.

Düzenlenen laboratuvarların açılış töreninde konuşan Samangan Üniversitesi Rektörü Muhammed Nazari, üniversite hakkında kısa bilgi vererek öğrencilerin kısıtlı ve az imkanlar ile eğitimlerini sürdürdüğünü belirtti. Nazari, Semengan Üniversitesinin ilk kez TİKA sayesinde modern fen laboratuvarlarına sahip olduğunu,  fen bilimleri alanındaki öğrenciler bundan sonraki dönemlerde yalnız teorik değil uygulamalı eğitimleri de alacaklarını söyledi.

Üniversite Rektörü Nazari, rüyalarının bugün gerçekleşmiş olduğunu, öğrenciler ile birlikte kendini çok mutlu hissettiğini dile getirip TİKA’dan desteklerinin devamını dileyerek teşekkür etti. Semengan Valisi Abdul Kerim Haddam yaptığı konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin Afganistan halkının hep zor durumlarda yanında olduğunu, eğitim, sağlık, tarım, sosyal, askeri ve nizami alanlarda destekte bulunduğunu ifade etti.

Vali Haddam, son zamanlarda Afganistan’da artan güvensizlik ve işsizlik sorunundan dolayı binlerce kişinin Türkiye’ye sığındığını ve Türk halkının onlara kucak açtıklarını da altını çizerek belirtti. Vali Haddam, Türkiye’ye Afganistan’a yapmış olduğu desteklerinden dolayı sonsuz şükranlarını iletti. TİKA Mezar-I Şerif Program Koordinatörü Zeki Bulduk ise Türkiye’nin Afganistan’da hiç bir ayrım yapmaksızın tüm kesimlere eşit mesafede olduğunu ve kalkınma yardımlarını hiç bir karşılık beklemeden ulaştırmaya çalıştıklarını ifade etti.

 TİKA’nın Afganistan genelinde binden fazla projeyi hayata geçirdiğini anlatan Bulduk, özelikle eğitim ve sağlık alanlarında büyük yatırımlar yapıldığının altını çizdi. Mezar-I Şerif Koordinatörü  ‘TİKA olarak Kimya, Fizik ve Biyoloji laboratuvarları kurduk ve gerekli malzeme desteğinde bulunduk. Önümüzdeki yıllarda da Semengan Üniversitesi için çalışmalarımız devam edecektir.’ dedi ve üniversite öğrencilerine laboratuvarlarının hayırlı uğurlu olması dileğinde bulundu.

Açılış töreni davetlilere hediyeler verilmesi, kurdele kesilmesi; Kimya, Fizik ve Biyoloji laboratuvarlarının gezilmesi ile sona erdi.

Sonraki Haber

Özbekistan Kemik İliği Nakli Merkezi Uzmanlarına Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve  T.C. Sağlık Bakanlığı işbirliğinde Özbekistan Kemik İliği Nakli Merkezi Uzmanlarına Ankara’da 6 ve 12 haftalık eğitim programları düzenlendi. TİKA desteği ile 2008 yılında Özbekistan Sağlık Bakanlığı Hematoloji...