Haberler

03 Ekim 2018

Afganistan’da Şadiyan Kliniği 20 Bin Kişiye Hizmet Veriyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından 2017 yılında yapımı tamamlanarak hizmete açılan Şadiyan Kliniği 20 köye hizmet vermeye devam ediyor.

Afganistan’ın kuzeyinde yer alan Mezar-ı Şerif şehrine 60 km uzaklıkta bulunan Şadiyan Köyüne TİKA tarafından yaptırılan ve 2017 yılı Kasım ayında hizmete açılan Şadiyan Kliniği günde yaklaşık 50 hastaya hizmet veriyor.

Bölgede yer alan 20 köydeki yaklaşık 20.000 kişiye sağlık hizmeti sunan klinikte özellikle kış aylarında sel ve su taşkınları gibi nedenlerle şehirle irtibatı kesilen bölge insanına temel sağlık hizmetleri veriliyor. Klinikte, dâhiliye, aşı, kadın doğum, yetersiz beslenme ile küçük cerrahi operasyonların yapıldığı bölümler yer alıyor.

Klinikten duydukları memnuniyeti belirten köy halkı, “Daha önce köyümüz özellikle kış mevsiminde sağlık ile ilgili büyük sıkıntılarla karşı karşıyaydı. Köyümüzü Mezar-ı Şerif’e bağlayan ulaşım yolları kışın kar, yağmur ve sel nedeniyle kapanıyordu. Kliniğin yapılmasıyla çevre köylerle birlikte sağlık hizmetleri ile ilgili sorunlarımız giderildi. Kliniği yapan başta Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne, Türk Halkına ve TİKA’ya çok teşekkürler.” şeklinde konuştu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kırgız Sivil Havacılık Uzmanlarına Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) işbirliğinde Kırgızistan Sivil Havacılık Kurumunda görevli (SHK) uzmanlara Türkiye’de İş Başında Eğitim (OJT) programı düzenlendi. “Yabancı Hava Araçlarının...