Haberler

25 Ocak 2016

Afganistan’da Öğretmenlere Yönelik Üçüncü Grup Meslek İçi Eğitim Programı Tamamlandı

Afganistan Eğitim Bakanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliği ile 1.575 öğretmene yönelik düzenlenen üçüncü grup meslek içi eğitim programı tamamlandı.

TİKA, Afganistan’da gerçekleştirdiği projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Afganistan Eğitim Bakanlığı ve TİKA işbirliği ile 1.575 öğretmene yönelik düzenlenen üçüncü grup meslek içi eğitim programı tamamlandı.

İki ülkenin milli marşlarının söylenmesi ile başlayan programda üçüncü programı başarı ile tamamlayan 126 kursiyer öğretmen ile dördüncü programa başlayan 150 öğretmen hazır bulundu. Törene Afganistan Eğitim Bakan Yardımcısı Esedullah Muhakkik, Afganistan Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme İdaresi Genel Müdürü Yardımcısı Abdulhak Rahmati, TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin, Ayna TV Genel Müdürü Nadir Beg Sadıkoğlu, TİKA Öğretmeni Mutlu Güzel,  Eğitim Bakanlığının yetkilileri, Ofis çalışanları ve kursiyer öğretmenler katıldı.

Törende konuşma yapan TİKA Kabil Koordinatörü Şahin, düzenlenen kapasite arttırma programının çok önemli olduğunu belirtti. TİKA Kabil Koordinatörü Şahin, eğitime katılan kursiyer öğretmenlerin istekli ve disiplinli olmalarının başarıyı arttırdığını sözlerine ekledi.

Eğitim Bakan Yardımcısı Muhakkik ise yaptığı konuşmada; TİKA’nın öğretmenlere yönelik yürütülen meslek içi eğitim programını takdir ederek, Eğitim Bakanlığı tarafından planlanan 3.000 kişilik mesleki eğitim ihtiyacının TİKA tarafından 1.575’inin üstlenmesinin önemine değindi.

Konuşmalardan sonra Bakan Yardımcısı Muhakkik, TİKA Koordinatörü Şahin, Ayna TV Genel Müdürü Sadıkoğlu, TİKA Öğretmeni Güzel ve Öğretmen Yetiştirme Başkanı V Rahmati, üçüncü programı tamamlayan öğretmenlere sertifikalarını dağıttılar. Sertifika dağıtımının ardından protokol tarafından dördüncü program başlatılarak merasim tamamlandı. 

Öğretmen Kapasite Geliştirme Programı TİKA tarafından yapılarak Afganistan Eğitim Bakanlığı’na devredilen Sürekli Eğitim Merkezinde sürdürülüyor. Sabah 08.00 da başlayan dersler 16.00 a kadar devam ediyor.

Sonraki Haber

TİKA Tarafından Azerbaycan’da ASAN Radyo Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına Bağlı Vatandaşlara Hizmet ve Sosyal Yenilikler Devlet Ajansı (ASAN Hizmet) bünyesinde ASAN Radyo’nun teknik altyapı kurulumu süreci tamamlandı. TİKA Azerbaycan’da faaliyetlerine devam ediyor. Azerbaycan’da...