Haberler

01 Aralık 2016

Afganistan’da Öğretmen Kapasite Arttırma Programında Hedefe Ulaşıldı

TİKA ve Afganistan Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde hazırlanan ve bir yıl içinde 1575 Öğretmene Yönelik Kapasite Arttırma Programı olarak uygulanan eğitim programının 11. ve 12. evreleri tamamlandı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afganistan'da uzun süredir devam eden iç savaş ve terör ortamı nedeniyle birçok öğretmenin özellikle matematik, fizik ve kimya gibi dallarda yeterli düzeyde eğitim kapasitesine ulaşamamasından dolayı Afganistan Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içinde  öğretmenlere yönelik hizmet içi eğitim programı başlattı. Başlangıçta 1575 fen bilimleri öğretmeninin uluslararası standartlara uygun sertifika programına alınması planlanmışken, programın 12. döneminde hedef aşıldı.

Bir yıl için planlanan ve 1575 fen bilimleri öğretmenin kapasitesinin arttırılmasını amaçlayan programda 12’şer günlük, 14 program düzenlendi ve 72’şer saat eğitim alan 1.001 Matematik öğretmeni ile 733 Kimya öğretmeni sertifikasını almış oldu.

Sertifika töreninde açıklamada bulunan TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin, son üç programda eğitim alan 340 Kimya öğretmeninin sertifikasının şimdi verileceğini belirterek sene sonuna kadar bu sayının 2100 kişiye ulaşacağını ve belirlenen hedefin yüzde otuz aşılacağını söyledi.

TİKA Orta Asya Dairesi Başkanı Ali Özgün Öztürk ise, Afganistan’daki faaliyetler içinde eğitime büyük pay ayrıldığını belirterek, Türkiye ve Afganistan ilişkilerinde TİKA işbirliği ile yürütülen eğitim projelerinin olumlu tesirlerinin hissedilir şekilde arttığını ifade etti. Öztürk, söz konusu projenin önümüzdeki dönemde de geliştirilerek devam edeceğine dair çalışmalarının olduğunu da vurguladı.

Uygulanan eğitim programının hedeflediği 1575 öğretmenden dolayı, sertifika numarası 1575 olan kimya öğretmeni Şekiba Muhammed Firuz’a sertifikası ile birlikte özel muhafazalı bir Kuran-ı Kerim de hediye edildi. Konuşmaların ardından eğitimlerini tamamlayan öğretmenlere sertifikaları dağıtıldı.

Sonraki Haber

“TİKA’nın Yardımlarıyla Ayakta Kalmayı Başarıyoruz”

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Ukrayna’nın Çerkası Bölgesi Çornobay kasabasında bulunan Çornobay Sosyal Merkezi’ne tadilat desteğinde bulunuldu. TİKA, Ukrayna’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda farklı sektörlerde Ukrayna genelinde önemli...