Haberler

05 Nisan 2018

Afganistan’da Kadın İstihdamına Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Mezar-ı Şerif İlinde Belh Vilayeti Şehitler, Engelliler, Çalışma ve Sosyal İşler Müdürlüğüyle birlikte 6 ay önce başlatılan kurslarda eğitimlerini tamamlayan kursiyerler sertifikalarını aldı.

TİKA tarafından Afganistan’ın Kuzey bölgesinde bulunan Mezar-ı Şerif ili, Belh Vilayeti Şehitler, Engelliler,  Çalışma ve Sosyal İşler Müdürlüğüyle birlikte 6 ay önce başlatılan, kadınlara yönelik meslek edindirme kurslarından Kuran-ı Kerim, okuma-yazma, kuaförlük, nakış-dikiş ve Türkçe kurslarını başarıyla bitiren 200’den fazla öğrenci, sertifikalarını aldı.

Sertifika programı Mezar-ı Şerif İlinde Sosyal ve Çalışma İşler Müdürlüğünün Meslek Edindirme Kursları Eğitim Merkezinde düzenlendi. Program Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Türkiye ve Afganistan Milli Marşları okundu. Düzenlenen programa TİKA Mezar-ı Şerif Koordinatörü Zühtü Çal, Belh Vilayeti Şehitler, Engelliler, Çalışma ve Sosyal İşler Müdürü Metiullah Metin, TİKA yetkilileri,  kurs öğretmenleri, usta öğreticiler, veliler ve kursiyerler katıldı.

Çalışma ve Sosyal İşler Müdürü Metiullah Metin, öncelikle yeni yılı ve Nevruz Bayramını kutladı. Meslek edindirme kurslarını başarı ile tamamlayan kursiyerleri edindikleri meslekleri için hayırlı ve uğurlu olması dileğinde bulunan Metin, “Bundan sonra da boş oturmayın edindiğiniz mesleğinizden yararlanın,  kendinizin ve ailenizin ekonomisine katkıda bulunun, çalışın, emek verin, ekonomik özgürlüğünü erişin” ifadelerinde bulundu.

Metin, TİKA’nın Belh Vilayetinde pek çok projeyi hayata geçirdiğini ve projelerden biri Mezar-ı Şerif İl Yetimhanesi olduğunu hatırlattı. Ayrıca projelerin devam etmesini isteyen Metin, Afganistan Sosyal ve Çalışma İşler yetkilileri adına Türkiye’ye ve TİKA’ya yapmış olduğu desteklerinden dolayı teşekkürlerini sundu.

Program öğrencilerin Türkçe şiir okuması, hediye ile sertifikaların dağıtılması ve dikiş-nakış ile ilgili yapılan sergilerin gezilmesi ile sona erdi.

Sonraki Haber

Trablus’ta Bulunan Camilerin Halılarını Yeniledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Lübnan’ın ikinci büyük şehri Trablus’ta dört caminin halılarını yeniledi. TİKA, Lübnan’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Lübnan Cumhuriyeti İslam Vakıfları Genel Müdürlüğü Trablus Vakıf Dairesi’nin isteği üzerine...