Haberler

04 Nisan 2016

Afganistan’da Gençler Olimpiyatlara TİKA Desteğiyle Hazırlanıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı  (TİKA) Afganistan’ın başkenti Kabil’e bağlı Bagrami ilçesinde uluslararası olimpiyatlara sporcu yetiştiren, aralarında güreş ve tekvando alanında madalya sahibi bulunan ve binin üzerinde gencin farklı dallarda sportif faaliyetlerde bulunduğu 17 spor kulübüne malzeme yardımında bulundu.

TİKA, Afganistan’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. TİKA tarafından sosyal-kültürel programlar kapsamında, Afganistan’da gençlerin spor etkinlikleri ile doğru bir şekilde yönlendirilmeleri için Kabil Bagrami ilçesinde bulunan ve binin üzerinde gencin farklı dallarda sportif faaliyetlerde bulunduğu 17 spor kulübüne güreş döşeği, dövüş spor döşeği, deri örtü ve ağırlık kaldırma takımı yardımında bulunuldu.

Yardımların manevi değeri çok büyük

Aralarında güreş ve tekvando alanında da madalya sahibi bulunan spor kulüpleri TİKA’nın desteğiyle olimpiyatlara daha iyi hazırlanacak. Spor malzemelerinin teslim töreninde konuşan Bagrami Kaymakamı Muhammed Şefi Sülemel yardımların gençleri en iyi şekilde motive ettiğini belirterek malzemelerin değeri ne olursa olsun kendileri için manevi değerinin çok yüksek olduğunu kaydetti. Bagrami Kaymakamı Sülemel konuşmasının devamında Afgan gençlerinin inşallah bu yardımlar sayesinde daha fazla madalya kazanarak ülkelerini en iyi şekilde uluslararası arenada temsil edeceklerini ifade ederek dost ve kardeş ülke Türkiye’ye ve TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Türk halkının yardımlarını kardeş ülke Afganistan’a ulaştırıyoruz

TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin ise Türkiye olarak her sektörde Afganistan’ın yanında olduklarını belirterek, “Bu gün aranızda bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Her yaştan sporcunun bulunduğu ve hemen hemen her branşın eğitiminin verildiği kulüplerimizin ve sporcu kardeşlerimizin bu spor malzemelerini en iyi şekilde değerlendireceğine inanıyorum. Biz tarihin başından beri kardeşiz. İnşallah bu malzemeler size faydalı olur ve sporda başarılarınızın artmasına katkı verir. Güle güle kullanın, bunlar Türkiye’den size bir hediyedir” diye konuştu. Tören; güreş, tekvando, boks ve farklı dallardaki sporcuların muhteşem gösterileriyle sona erdi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Bosna Hersek’teki Engellilere Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da bulunan Özgüven Merkezi’ne tadilat ve donanım desteğinde bulunuldu. TİKA, Bosna Hersek’te gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklmeye devam ediyor.  Bosna Hersek genelinde birçok alanda önemli...