Haberler

10 Haziran 2015

Afganistan’da Eğitime Destek Devam Ediyor

Afganistan’ın Nangarhar İli Celalabad kırsalında göçebe olarak yaşayan öğrencilerin eğitimden geri kalmaması kapsamında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından temin edilen çadır-sınıflar düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi.

TİKA, Afganistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede Afganistan’da özellikle eğitim alanında önemli projelere imza atan TİKA tarafından Afganistan’ın Nangarhar İli Celalabad kırsalında göçebe olarak yaşayan öğrencilerin eğitimden geri kalmaması için temin edilen çadır sınıflar yetkililere teslim edildi.

Afganistan’da konargöçer yaşayan ve bu yüzden temel eğitim, sağlık ve barınma imkânları açısından diğer toplumlara nazaran daha zor koşullar altına bulunan Kuçi’ler (Göçebe) hayvancılıkla geçimlerini sürdürerek, göçebe kültürünü Afganistan’da yaşatıyorlar. Bu kapsamda TİKA tarafından Nanganhar ilinde yer alan onbeş okula;  yirmişer kişilik, 4 x 6 metre genişliğinde, 2 metre yüksekliğindeki 108 adet sınıf-çadır ve yazı tahtası temin edilerek yaklaşık 2000 öğrencinin eğitime katılması sağlandı.

Çadırların teslim törenine, TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin, Celalabad Milletvekili Muhammed Yusuf Sabır, Kunduz Milletvekilleri Nazari Türkmen, Mualim Çağrı, Kunduz İli Arazi İdaresi Başkanı Hacı İbrahim Türkmen, Afganistan Sınırlar ve Kabileler Bakanlığı Müşaviri Kurban Ağa, Kunduz eski Senatörü Mualim Abdullah, Afganistan İdari-i Umur Başkanlığında Müşavir Hacı Emin Kani, Afganistan Cumhuriyeti İcra Başkanı (Başbakan) Dr. Abdullah Abdullah’ın Müşaviri Hacı Maukul, Afganistan Dışişleri Bakanlığı Müşaviri Şahmardankul Mardan katıldı.

Törende yetkililer yaptıkları konuşmalarında Türkiye’nin Afganistan’a eğitim başta olmak üzere yaptığı yardımlara teşekkür ederek kardeşlik mesajları verdiler.

Sonraki Haber

Tacikistan Devlet İstatistik Ajansı Uzmanlarına Eğitim

Tacikistan İstatistik Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı (TÜİK) işbirliğinde, Tacikistan Devlet İstatistik Ajansı uzmanlarından oluşan 10 kişilik “Heyete Gözlenemeyen Ekonominin Tahmini” konulu eğitim programı...