Haberler

30 Mart 2016

Afganistan’da Belh Üniversitesi’nin Türkmence ve Özbekçe Bölümlerine Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)  Afganistan’da bulunan Belh Üniversitesi’nin Türkmence ve Özbekçe Bölümlerine donanım desteğinde bulundu.

TİKA, Afganistan’da eğitim alanındaki yardımlarına bir yenisini daha ekledi. TİKA bu kapsamda Mezar-ı Şerif ilinde bulunan Belh Üniversitesi Türkmence ve Özbekçe Bölümü Kütüphanesi ve bölüm başkanı odasının donanımını gerçekleştirdi. Kuzey bölgesinin en büyük üniversitesi olan Belh Üniversitesinde 450 öğrenci Türkmence-Özbekçe Bölümünde eğitim alıyor.

T. C. Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Mustafa Erdeviren söz konusu projeyle ilgili yaptığı açıklamada Türkiye’nin Afganistan genelinde özellikle sağlık ve eğitim alanında kalıcı yardımlar yaptığını vurgulayarak, kuzey bölgesindeki üniversitelerde Türkoloji Bölümlerinin açılması gereğine dikkat çekti. T. C. Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Mustafa Erdeviren, kütüphaneye yaklaşık 3500 kitap armağanında bulundu.

TİKA Mezar-ı Şerif Program Koordinatörü Kemal Kadir Karadoğan ise, üniversitelerde yaptıkları bina, program ve yardımlar hakkında kısaca bilgi vererek, özellikle Kütüphane, Türkoloji çalışmaları, lojistik destek ve iki ülke üniversiteleri arasında köprü vazifesi kurup bilimsel çalışmalara katkıda bulunduklarını belirtti. Güvenlik sorunlarına rağmen çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Karadoğan, Afganistan’ın geleceğini eğitimli ve ülkesini seven yetişmiş insanların kuracağını, eğitime değer veren insanlara desteklerinin devam edeceğini, “Bir kütüphane kuran, bin hapishane kapatır” vecizesini hatırlattı.

Belh Üniversitesi’nin Türkmence ve Özbekçe Bölüm Başkanı Yakup Karaş ise Türkoloji Bölümünün açılması için resmi makamlara başvuruda bulunduklarını belirterek, “Gençlerimiz Türk Dili ve Türk Kültürünü tanımaya çok istekli. TİKA daha önce Cevizcan Üniversitesinde Türkoloji Bölüm Binasını inşa etmişti. İzinlerimiz alındıktan sonra aynı bölüm binasından Belh Üniversitesine de yapacaklarını umuyoruz” diye konuştu.

T.C. Mezar-ı Şerif Başkonsolosu Mustafa Erdeviren, Belh Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç. Dr. Nasır Haydari, Mezar-ı Şerif PKO Koordinatörü K. Kadir Karadoğan, diğer bölüm başkanları, öğretim görevlileri ve öğrencilerin katılımıyla Türkmence-Özbekçe Bölüm Kütüphanesinin açılışı yapıldı. 

Sonraki Haber

Türkiye'nin Moğol Çiftçilerine Ulaşan Dost Eli

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moğolistan’da yaşanan don olaylarından etkilenen Zavhan Vilayeti ve ilçelerindeki çiftçilerine tarımsal destekte bulunuldu. TİKA Moğolistan’da faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Moğolistan Olağanüstü Durum Genel Müdürlüğü ve TİKA...