Haberler

18 Ekim 2017

Afganistan’a Sağlık Alanında Destek Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Yeryüzü Doktorları işbirliğinde Kabil’de AIMA’nın yönettiği Al-Hayat Vakıf Hastanesi’nde 182 hastanın muayenesi ve 36 hastanın ameliyatı gerçekleştirildi.

Tıp alanında ender rastlanan ve Afganistan tarihinde daha önce hiç gerçekleştirilmemiş olan cerrahi operasyonlarda imza atan 2 uzman ürolog, 1 kadın doğum uzmanı, 1 anestezist, 2 ameliyathane hemşiresi, 1 proje koordinatörü ve 1 de proje asistanından oluşan 8 kişilik ekip yüzlerce hastanın yüzünü güldürdü. Böbrek taşı ve prostat gibi hastalıkların cerrahi müdahalesi ilk defa gerçekleştirildi. Yine tıp alanında ender rastlanan 8-9 yaşlarında bir erkek çocuk da başarılı bir operasyondan sonra sağlığına kavuştu.

Türk doktorların geleceğini duyan yüzlerce hasta günler öncesinden yola düştüler. Afganistan’ın Badakhsan Bölgesi’nden 3 gün boyunca yürüyerek dağ yolundan şehre varan ve 3 günde otobüs ile Kabil’e ulaşan Rayiha adında bir ninenin azimli hikâyesi yürekleri dağladı. Midesinde 25 cm’lik bir kitlenin meydana gelmesi ile tüm hayatı alt üst olan nine Türk doktorların geleceğini duyunca dağ, taş dinlemeden kilometrelerce yolu yürüyerek hastaneye ulaştı.

Yapılan tetkikler sonucunda hemen ameliyat edilmesine karar verilen ve başarılı bir operasyon ile sağlığına kavuşturulan ninenin sözleri yapılan işin ne kadar hayati olduğunu gösteriyordu. “Duyduk ki Türkler gelmiş, biz de düştük yollara yanınıza geldik, siz buraya gelmeden evvel bizim hiç dermanımız yok idi, umudumuz yok idi, fakir idik. Ama siz geldiniz bizi iyileştirdiniz, Allah sizlerden razı olsun” dedi.

TİKA Kabil Koordinatörü Mustafa Bütün de doktorlar heyetini hastanede ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı ve sahada her türlü desteğin sağlanacağını belirtti. Türkiye’nin TİKA aracılığı ile 2004 yılından bu yana Afganistan’da inşa ettiği klinik ve hastaneler ile 7 milyondan fazla hastaya şifa dağıttığını ve yüzlerce doktorunda eğitimden geçirildiğini ifade ederek sağlık alanındaki projelerin artarak devam edeceğini söyledi.

Sonraki Haber

Türkiye’den Tunuslu Uzmanlara Mesleki Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın katkılarıyla Tunus Tarım Bakanlığı bünyesinde görev yapan uzmanlara Tarımsal Destekler, Kırsal Kalkınma, Tarım Sigortaları ve Risk Analizi konularında mesleki eğitimler verildi. Afrika’nın kuzeyinde yer alan ve Türkiye ile...