Haberler

18 Nisan 2016

Afgan Öğretmenler Sertifikalarını Aldı

Afganistan Eğitim Bakanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliği ile 1575 öğretmene yönelik düzenlenen beşinci ve altıncı grup meslek içi eğitim programını başarıyla tamamlayan 420 Afgan öğretmen sertifikalarını TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve Afganistan Milli Eğitim Bakanı Esedullah Hanif Belhi’nin elinden aldı.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de Afganistan Milli Eğitim Bakanlığı'nca hizmet içi eğitime tabi tutulan 3 bin Afgan öğretmenin 1575'inin eğitimleri Türkiye tarafından destekleniyor.

TİKA, Afganistan'da uzun süredir devam eden iç savaş ve terör ortamı nedeniyle birçok öğretmenin özellikle matematik, fizik ve kimya gibi dallarda yeterli düzeyde eğitim kapasitesine ulaşamamasından dolayı Afganistan Milli Eğitim Bakanlığı’nın başlattığı 3 bin  öğretmene yönelik hizmet içi eğitim programına, 1575 öğretmenin bu eğitimlerini sağlayarak destek veriyor.

TİKA’nın Kabil'deki eğitim kampüsünde gerçekleştirilen eğitimlerde beşinci ve altıncı dönem tamamlandı. Hizmet içi eğitimi tamamlayan 420 Afgan öğretmene düzenlenen törenle sertifikaları TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve Afganistan Milli Eğitim Bakanı Esedullah Hanif Belhi tarafından verildi.

Tören TİKA Kabil Koordinatörü Süleyman Şahin’in selamlama konuşmasıyla başladı. Sertifika töreninde konuşan Afganistan Milli Eğitim Bakanı “ Türkiye TİKA aracılığıyla Afganistan’ın farklı bölgelerinde her konuda projeler gerçekleştiriyor. 1575 Öğretmene Yönelik Kapasite Arttırma Programı kapsamında bugüne kadar 863 öğretmenimiz kursu başarıyla tamamlayarak sertifikalarını aldı. Türkiye’ye katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

TİKA Başkanı Serdar Çam ise “Afganistan geçmişte medeniyetin beşiği olmuş bir ülkedir ve ipek yolu aracılığıyla bütün dünyayı etkilemiştir. arzumuz ve çabamız o görkemli geçmişi tekrar canlandırmaktır. memnuniyetle görüyorum ki öğretmenlerimizin çoğunluğu bayan kardeşlerimizden oluşmaktadır. Eğitim almış bir kadın; eş olarak, anne olarak, öğretmen olarak bütün toplumu değiştirebilir. Geleceğimizin garantisi bütün çocuklarımız sizlere teslimdir.” dedi.

Kursiyer öğretmenlere sertifikaları dağıtıldıktan sonra bahçede kokteyl düzenlendi.

Sonraki Haber

Kenyalı Medya Heyetinden Ziyaret

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından düzenlenen program çerçevesinde Türkiye’ye gelen 12 kişilik Kenyalı medya çalışanı, Anadolu Ajansı’nı (AA) ziyaret etti. Kenya medya kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan heyet, AA’yı ziyaret etti.  TİKA tarafından düzenlenen program...