Haberler

01 Temmuz 2019

80 Proje 80 Bin Çocuk

Türkiye’nin dış yardımlardaki en önemli kuruluşu olan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), 5 kıtadaki mağdur ve ihtiyaç sahipleri çocukların yüzünü güldürüyor. 2018’de sadece çocuklara yönelik 80 proje hayata geçiren TİKA, 80 bin çocuğun yüzünü güldürdü.

2018’de sadece çocuklara yönelik 80 proje hayata geçiren TİKA, 80 bin çocuğun yüzünü güldürdü. Bu yıl ise şu ana kadar 20 proje hayata geçirilmiş durumda Dünyada her yıl 10 binlerce çocuğa yardım elini uzatan TİKA’nın Başkan V.  Serkan Kayalar, ‘Irk, dil, din farkı gözetmeksizin gücümüz yettiğince çocuğa ülkemizin yardım elini uzatmaya çalışacağız’ dedi.

Savaş, göç, afet, yoksulluk, bunlardan en çok çocuklar etkileniyor. Dünyada 400 milyonun üzerinde yetim bulunuyor. Türkiye dış yardımlarda taşın altına elini koyan en önemli ülkelerden biri. Türkiye’nin dış yardımlardaki en önemli kuruluşu olan TİKA, dünyanın dört bir yanında çocuklar için de özel projeler üretiyor. Özellikle onların okuması ve yeni nesillerin daha iyi yetişmesi için. TİKA, Orta Asya’dan Balkanlar’a, Orta Doğu’dan Afrika’ya, Uzak Doğu’dan Latin Amerika’ya kadar tüm çocuklar için eşit, kapsayıcı ve sürdürülebilir eğitim olanakları sunmak ve dezavantajlı çocuklara destek olmak için projeler üretiyor.

2019 yılının ilk yarısında eğitim, kültür ve sağlık gibi alanlarda sadece çocuklara yönelik 20’den fazla proje gerçekleştiren TİKA, 5 kıtada çocukların yüzlerini güldürmeye devam ediyor. Bu projelerden de binlerce çocuk yararlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Eşi Emine Erdoğan bu konuda hassas olduğu için yardımlar çocuklara günden güne artıyor.

5 kıtada yardım eli

TİKA Başkan V. Serkan Kayalar dünyadaki ihtiyaç sahibi çocuklara yönelik yaptıkları yardımlarla ilgili “Savaşlar, çatışmalar, açlık, göç ve afet gibi hadiseler neticesinde üzere dünya üzerinde sayısı gün geçtikçe artan acılara şahit olmaktayız. Kuşkusuz bundan en çok zarar görenler ise çocuklar ve kadınlardır. Bugün dünya üzerinde 400 milyondan fazla yetim bulunuyor ve ülkemizde TİKA ve STK’lar başta olmak üzere bu çocukların yaralarını sarmak için üstün bir gayret göstermektedir. Bu anlamda anne çocuk sağlığı alanındaki projeler TİKA’nın da öncelikli hedefleri arasındadır. Nijer-Türk Dostluk Hastanesi yalnızca ülkenin değil bölgenin en önemli anne çocuk sağlığı merkezi olacak. Balkanlar, Orta Asya, Afrika da dâhil olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde çocuk kliniklerini yeniliyoruz, çocukların kreşlerden başlayarak temel eğitim ihtiyaçlarından modern şartlarda faydalanmaları için okulları inşa ediyor, yüzlercesini yeniliyoruz. Arakan, Filistin, Afganistan, Somali, Irak gibi ülkelerde savaş ve terör mağduru çocuklar için acil insani yardımların yanında sürdürebilir projeler üretiyoruz.TİKA’nın 5 kıtaya yayılan proje faaliyetleri arasında çocuklar için olanları kuşkusuz çok ayrı bir yere sahiptir. TİKA’nın bu çalışmaları hiç şüphesiz Sayın Cumhurbaşkanımız liderliğinde Türk milletinin vicdanının bir yansımasıdır. Hanımefendi Sayın Emine Erdoğan’ın ülkemizde olduğu kadar yurt dışında da anne çocuk sağlığı konusunda çok önemli projelerin öncüsü konumunda. Geçtiğimiz günlerde Hanımefendi himayelerinde Tacikistan’da engelli çocuklara hizmet veren bir merkezin açılışını yaptık. Ramazan ayında ise TİKA’nın desteği ile ülkemizde eğitim alan Ganalı işitme engelli çocukları Hanımefendi himayelerinde ülkemizde ağırladık. Bütün projelerimiz arasında TİKAmensupları olarak bizleri sahada en çok etkileyen ve çalışma azmimizi daha artıran çalışmalarımız çocuklar için yapılmış olanlardır, bundan sonraki süreçte de ırk, dil, din farkı gözetmeksizin gücümüz yettiğince çocuğa ülkemizin yardım elini uzatmaya çalışacağız.” dedi.

Ülke ülke TİKA’nın yardımları

TİKA’nın yardım eli her yıl on binlerce çocuğa ulaşıyor. Ülke ülke baktığımızda TİKA’nın yardımlarından bazıları şöyle:

– Kırgızistan: Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te görme ve işitme engelli çocuklara
yönelik ilk olma özelliği taşıyan eğitim ve sanat merkezi kuruldu.

Başkent Bişkek’e bağlı Oktyabr ilçesi Kök-Jar semtinde görme ve işitme engelli 135 ailenin kaldığı Sosyal Konutların yanında faaliyet gösteren Ulusal Görme ve İşitme Derneği merkezinde kütüphane olarak kullanılan odaların onarımı ve donanımı yapıldı. Proje kapsamında merkezin tamiratının ardından engelli çocuklar için çocuk eğitim ve sanat merkezi kuruldu.

Kırgızistan’ın Çüy Bölgesinde 17 farklı milletten yaklaşık 750 öğrencinin eğitim gördüğü Budenovka Ortaokulu TİKA tarafından yenilenerek hizmete açıldı.

– Gana: Gana’nın başkenti Akra’da Tetteh-Ocloo İşitme Engelliler Devlet Okulunda öğrenim gören sekiz işitme engelli öğrenciye Ankara’da Kemal Yurtbilir Özel Eğitim Meslek Lisesi’nde üç hafta boyunca, kuyumculuk, el sanatları ve hazır giyim konularında eğitim verildi. TİKAtarafından 2016 yılında Tetteh-Ocloo İşitme Engelliler Devlet Okulu’nda öğrenim gören öğrencilerinden 4 ila 12 yaş arasındaki 80 işitme engelli çocuk için işitme cihazı temin edilmiş ve okula çocukların işaret dili haricinde sesli olarak da eğitim alabilmesine imkân tanıyan FM eğitim sistemi kurulması sağlanmıştı.

– Moğolistan: Moğolistan çocuk yaratıcılık merkezinin eğitim faaliyetlerine ihtiyaç duyulan eğitim malzeme ve ekipmanın TİKA tarafından temin edildi.

– Sırbistan: Sırbistan’ın güneybatısındaki Prijepolje şehrinde bulunan Misa Cvijanovic – Nasa Radost Anaokulu ile DusanTomasevic Cirko İlköğretim Okulu’nu yeniledi. TİKAtarafından yenilenen anaokulunda 300, ilköğretim okulunda ise 210 öğrenci eğitim görüyor.

– Etiyopya: TİKA, Ramazan ayında Etiyopya’daki yetimler için 800 kişilik iftar
sofrası kurdu.

– Cezayir: Cezayir’in El-Qued şehrinde beyin felci hastası çocukların tedavisi ve eğitimi konusunda neler yapılması gerektiğinin değerlendirildiği uluslararası bir sempozyum düzenleyen TİKA çocuklar için özel tasarlanmış 50 tekerlekli sandalyeyi de ailelere dağıttı.

– Karadağ: TİKA Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da bulunan Tuzi 25 Mayıs Lisesi Spor Salonu’nu yeniledi.

– Azerbaycan: 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle, Azerbaycan ve Türkiye’nin çocuk kitabı yazarları ile Azerbaycanlı çocukları farklı kültürel etkinliklerde bir araya getirmek, çocukların kitap okuma alışkanlıklarını arttırmak amacıyla TİKA tarafından gerçekleştirilen “Kitabın Işığın Olsun” projesi kapsamında Azerbaycanlı öğrencilere 30 bin kitap dağıtıldı.

– Afganistan: Mezar-ı Şerif şehrinin en büyük ve köklü liselerinden biri olan Bahter Lisesi, TİKA tarafından yenilendi. 7 binden fazla öğrencinin eğitim gördüğü lisenin 8 sınıflık ek binaları düzenlenen törenle hizmete açıldı.

– Karadağ: Rojaye şehrinde bulunan Rojaye 30 Eylül Fen Lisesi, öğrencilerin daha etkin ve interaktif eğitim alabilmesi için TİKA tarafından yenilendi.

8 sınıf için akıllı tahta ve bilgisayar kurulan okulda 470 öğrenci eğitim görüyor.

– Uruguay: Uruguay’ın Başkenti Montevideo’da bulunan Escuela Roosvelt
Engelli okuluna servis aracı temin edildi. Okul 2-18 yaş arasında çoğu yüksek derecede engelli olan 82 öğrenciye hizmet veriyor.

– Gine: Gine Dayanışma Sitesinde yaşayan engelli ve yetimlerin on beş yıllık su hasreti giderildi. Dayanışma Sitesine 12 ton su kapasiteli temiz içme suyu sistemi kuran TİKA engelli ve yetimlere can suyu oldu. Ramazan ayı etkinlikleri kapsamında da bu sitede yaşayan engelli ve yetim 500 aileye gıda yardımında bulunuldu.

– Pakistan: Pakistan’ın en kalabalık şehri olan Karaçi’de Baitus Salam Vakfı işbirliğiyle yoksul medrese öğrencileri ve ailelerinden oluşan 1000 kişiye iftar programı düzenlendi. Ayrıca Pakistan’da 250 yetim ailesine gıda yardımı yapıldı.

– Lübnan: Lübnan’ın kuzeyinde yer alan Akkar kentine bağlı Halba beldesindeki yetim kurumunda, 350’yi aşkın yetim ve bakıma muhtaç çocuğa iftar verildi.

– Libya: Libyalı yetim çocuklar ile Afrika, Orta Asya, Balkanlar ve Uzak Doğu’dan gelen üniversiteli gençleri “Çocuklarla TİKA İftar Sofraları” programında bir araya geldi.

Sonraki Haber

TİKA'dan Gürcü Kamu Görevlilerine Eğitim Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Gürcistan Stratejik Analiz Merkezi (GSAC) işbirliğinde 6 yıldır devam eden Mustafa Kemal Atatürk Liderlik Eğitimi Programı'nın bu yılki mezunları sertifikalarını aldı. 2013 yılından beri başarıyla gerçekleştirilen Gürcistan Genç Kamu Görevlileri...