Haberler

04 Mayıs 2021

7. Balkan Ülkeleri Anestezi Günleri Kongresi’ne TİKA Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Anesteziyoloji ve Reanmiasyon Uzmanları Derneği (ARUD) iş birliğinde gerçekleştirilen “VII. Balkan Ülkeleri Anestezi Günleri e-Kongresi’nde” COVİD-19 salgını tüm boyutlarıyla ele alındı.

TİKA’nın desteği ile Anesteziyoloji ve Reanmiasyon Uzmanları Derneği’nin ulusal ve uluslararası bilimsel çalışmaları kapsamındaki etkinliklerinden biri olan  “Balkan Ülkeleri Anestezi Günleri e-Kongresi; Balkan ülkeleri (Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kosova, Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Slovenya), İngiltere, Norveç ve Belçika’dan 116, Türkiye’den 83 konuşmacı ve oturum Başkanı olmak üzere 300’e yakın bilim insanının katılımıyla gerçekleştirildi.

Yapılan e-Kongre’de, COVİD-19 salgınında anestezi, yoğun bakım ve ağrı alanındaki son gelişmeler ve pratik uygulamalar ile ilgili bilgi paylaşımında bulunuldu.

Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanları Derneği tarafından 2013 yılından beri anestezi ve yoğun bakım konusunda her yıl bir kongre düzenliyor.

TİKA tarafından da desteklenen ve 2013 yılında Bakü-Azerbaycan’da yapılan “Türk Cumhuriyetleri Anestezi Günleri, Transplantasyon Anestezisi ve Yoğun Bakım” kongresinden sonra anılan kongreler Balkan ülkelerinde düzenlenmeye devam etti.

“Balkan Ülkeleri Anestezi Günleri” adı altında düzenlenen kongreler; 2014 yılında Priştina- Kosova’da “Balkan Ülkeleri Anestezi Günleri I- Pediatrik Anestezi ve Yoğun Bakım”, 2015 yılında Tiran- Arnavutluk’ta “Balkan Anestezi Günleri II- Anestezi ve Yoğun Bakım’da Yenilikler”, 2016 yılında Üsküp- Makedonya’da “Balkan Ülkeleri Anestezi Günleri III- Ortopedik Anestezi ve Yoğun Bakım”, 2017 yılında Saraybosna-Bosna Hersek’te “Balkan Anestezi Günleri IV- Abdominal Anestezi ve Yoğun Bakım”, 2018 yılında Gaziantep-Türkiye’de “Balkan Anestezi Günleri V- Geriatrik Anestezi ve Yoğun Bakım” ve son olarak 2019 yılında İzmir-Türkiye’de “Balkan Anestezi Günleri VI- Travma Anestezisi ve Yoğun Bakım” adı altında ilgili konularda yapıldı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Arnavutluk'taki İhtiyaç Sahibi Ailelere Tohum Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Arnavutluk'taki ihtiyaç sahibi 50 aileye tohum yardımında bulundu. Başkent Tiran yakınlarındaki Vişne köyünde ihtiyaç sahibi yetim çocukların ailelerine mısır, yonca ve fasulye tohumlarının yanı sıra kimyasal gübre yardımında bulunuldu....